“Kui toidulauale mahub veel üks toiduaine, olgu see kapsas“, kirjutab Aive Luigela oma raamatus “Targalt toitudes terveks”. Kapsas on väga palju väärtuslikku sees – rida vitamiine, mitmeid mineraalaineid, kõvasti kiudaineid, märkimisväärselt bioaktiivseid ühendeid jpm kasulikku ja seejuures vähe kaloreid.
Kapsaste suguvõsa on suur, neid on üle saja liigi. Kui jutt on kapsast, tuleb meil esimesena silme ette tavaline valge peakapsas kui Eestimaal kõige levinum köögivili. Ometi on valgest peakapsast väärtuslikumaid liike. Näiteks sisaldab punane peakapsas 2 korda rohkem C-vitamiini ja 4 korda rohkem karotenoide kui valge peakapsas. Spargelkapsas e brokoli on esikohal kaltsiumisisalduselt. Rooskapsas e brüsseli kapsas sisaldab elutähtsaid toitaineid tunduvalt rohkem kui valge peakapsas. Selles on ohtralt kergesti omastatavaid taimseid valke, mineraalainetest kaltsiumi ja rauda.
Kapsas teeb reipaks, annab jõudu ning hoiab organismi tasakaalus. Peale selle aitab kapsas ravida mitmesuguseid tõbesid – ära hoida vähki, takistada veresoonte lupjumist, hoida vererõhku normi piires, tugevdada luustikku.
Aive Luigela soovitab nädalas ära süüa ühe terve kapsapea! See tundub esialgu jahmatavalt suur kogus, kuid polegi nii palju kui see 7 päeva peale ära jagada. Seda enam, et kapsast saab kasutada väga mitmel moel – salatitesse, suppidesse, hautistesse ja pirukatesse.
Lõpetuseks ühe lihtsa, kuid maitsva salati retsept.
KIRJU KAPSASALAT
- punane või valge peakapsas (peenteks ribadeks riivitud)
- heldelt õunu (jämedalt riivitud)
- porgand (jämedalt riivitud)
- peotäis rosinaid (pestud ja pisut leotatud) või granaatõunaseemneid
- väike peotäis kreeka pähkleid (jämedalt hakitud) või seedripähkleid
- jogurtikaste (jogurtit, sidrunimahla, tsipa soola ja suhkrut, maitse järgi maitserohelist- näiteks tilli ja peterselli)
Sega kõik kokku ja naudi. Tunned, kuidas tervis tuleb.