6 soovitust peavalude leevendamiseks

Migreenihoog, aga ka tavaline peavalu võib rikkuda päeva ja halvata tegevuse. Sageli  ei anna me endale aga aru, et ka mitmed toidud ja kemikaalid võivad kaasa aidata peavalude tekkimisele. Heaks uudiseks on siinkohal see, et toiduvalikuid ja elustiili muutes ning kvaliteetseid looduslisandeid kasutades saame me enese heaks nii mõndagi ära teha.

 

  • Hoidu toidus peituvatest kunstlikest säiltusainetest ja eksitotoksilistest ühenditest

Kunstlikud  säilitusained (sulfitid, vääveldioksiid), magustajad ja maitsetugevdajad nagu aspartaam, naatriumglutamaat jt tekitavad paljudel inimestel tugevaid kõrvalnähtusid ning võivad muu seas vallandada  ka migreeni.  Loe eksitotoksiliste magusainete kohta täiendavalt siit. 

Vaata toitude koostist ja välista oma söögisedelist  kahtlase väärtusega kemikaalid. Kuna ka suhkrurikka toiduga kaasnev veresuhkrutaseme kõikumine võib olla migreenihoogude vallandumise põhjuseks, siis  võiks suhkru ja sünteetilised magustajad (aspartaam, sahhariin, sukraloos, tsüklamaat, atsesulfaam K jm.) asendada vajadusel näiteks steeviaga.   Steevia on Paraguai suhkruleht, mis ei anna kaloreid ja mida on  ilma kõrvaltoimeteta kasutatud aastasadu. Eestis saab steeviat osta tervise- ja mahepoodidest.

Unustada ei tasu sedagi, et peavalud on vaid üks võimalikest organismi häirekelladest, mis sulle kehavõõraste kemikaalide sobimatusest teada annab. Tegelikkuses on  nende ainete  poolt kehale tekitatud kõrvalnähtude loetelu lõpmatu.

 

  • Väldi migreeni vallandavaid toite

Piimatooted (k.a. juustud), šokolaad, alkohol, kofeiiniga joogid, limonaadid, rafineeritud suhkrud, geneetiliselt muundatud toidud, gluteeni sisaldavad teraviljad ja pähklid põhjustavad kõige sagedamini migreeni.

Püüa neid potentsiaalseid „süüdlasi“ ühekaupa testida, et teha kindlaks, missugune neist probleemi põhjustab. Ja isegi kui sulle tundub, et mõnest toidust loobumine oleks sinu jaoks liiga suur samm, siis peavalude ärajäädes võid sa siiski ümber mõelda – ohverdus võib olla vaeva väärt!

 

  • Lisa oma menüüsse trüptofaani

Trüptofaan on üks asendamatutest aminohapetest, mis  on algmaterjaliks õnnehormooniks kutsutud serotoniini sünteesimisele. Migreeni leevenemine võib saada alguse serotoniini juurdevoolust, mis tõstab tuju, vähendab ärevust ja pinget ning lõõgastab pea kapillaarides tillukesi lihaseid.

Lisa trüptofaani oma  toiduvalikusse, süües rohkesti  kaunvilju, seemneid ja kvaliteetset linnuliha.

 

  • Lavendel  on looduslik valuvaigisti

Taimetargad kasutavad lavendlit närvide lõõgastamiseks  ja valuvaigistava efekti saavutamiseks. Lavendel vähendab migreeni ajal veresoontes tekkivat põletikku ja lõõgastab lihas-spasme kaelas, silmade ümber ja peas.

Kasuta kuivatatud lavendlit  nuusutamiseks kohe kui peavalud hakkavad  või tee kompresse. Samuti võid teha teed 1tl kuivatatud ürdist ja klaasist veest, lastes teel 15 minutit tõmmata. Naudi lavendli rahustavat toimet.

 

  • Ingver, piparmünt, cayenne pipar on naturaalsed valuvaigistid

Kasuta peavalude taltsutamiseks täiesti  tavalisi majapidamises leiduvaid taimi nagu ingver, piparmünt ja Cayenne’i pipar. Ingver ja piparmünt aitavad ka migreenihoogudega kaasnevate iiveldushoogude vastu.

Tee taimetee, kus segad kõik kolm kokku: pane 15 minutiks tõmbama kahe klaasi jagu keevat vett, kuhu on lisatud näpuotsaga Cayenne’i pipart, tükike ingverit ja teelusika täis piparmünti. Veerand tunni pärast võta taimed välja ja lisa soovi korral pisut mett.

 

  • Joo ohtralt vett

Uuringud on näidanud, et sageli on peavalude põhjuseks ka lihtsalt organismis valitsev veepuudus ning sellest tulenev tasakaalutus aitab valude võimendumisele kaasa.

Joo kogu päeva vältel ohtralt puhast, ilma gaasita vett.  Kuna  vesi moodustab inimesest  ligi 70%, siis on veepuuduse korral   häiritud eranditult  kõik kehas toimuvad füsioloogilised protsessid.  Ära unusta, et alkohol, kohv, tee ja kofeiiniga joogid käituvad diureetiliselt  ehk viivad vett kehast välja. Seega tuleb sul neid jooke tarbides vee joomist veelgi suurendada. Samuti vajavad rohkem vett loomse valgu tarbijad.

 

NB! Häid tulemusi migreenihoogude taltsutamisel on andnud spetsiifilise dieedi  järgimine ja teatud  toitaineliste defitsiitide kompenseerimine.   Mitte väheoluline pole peavalude  vallandumisel aga ka keha toksiline ülekoormus, olgu selleks siis histamiinitundlikkust võimendavad keskkondlikud kemikaalid või organismi endogeensed koormajad (hormonaalsed ainevahetusjäägid, bakteriaalsed endotoksiinid (LPS) jms).

Üks, mis kindel: valuaistingud on keha appikarje, signaal, mis rõhutab muutuste tegemise vajalikkust. Vaid valuvaigistitele lootma jäädes petame iseennast ning tekitame toksilise nõiaringi, mis meilt varem või hiljem mõnel muul moel,  nii ehk naa, lõivu nõudma hakkab.

 

Lisa kommentaar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.