Mürgised riided – kas õudusfilmi stsenaarium või meie igapäevane reaalsus?

texad

Toitumistarkuse teemad keskenduvad reeglina küll tervise ja toidu seostele, kuid mitte ainult! On veel tuhandeid muid tegureid, mis meie   kehalist ja vaimset heaolu mõjutavad. Kas olete näiteks mõelnud, millist toimet avaldavad meie tervisele  riided, mida igapäevaselt kanname?

Muidugi teame kõik, et lihtne puuvill on üks kõige pritsitumaid kultuure üldse, kuid kas olete kursis tõsiasjaga, et ka vingetest firmapoodidest ostetud teksapüksid sisaldavad lausa kümneid äärmiselt ohtlikke mürkkemikaale, mida tekstiilitoksikoloogia laboritingimustes määratletakse sõnadega „Highly toxic. Not to use!“ (eesti keeles  „Äärmiselt mürgine! Mitte kasutada!“)?

Niisugusi riideid tuleks mürgiste jääkide eemaldamiseks pesta kõrgel temperatuuril mitukümmend korda, enne kui need kehale  vastuvõetavaks muutuvad. Samas ei kannata niisugust massilist pesemist ja kuumust välja juba rõiva materjal…

Nahaga kokkupuutuvaid ja sedakaudu otse vereringesse imenduvaid riidemürke seostatakse väga erinevate haigustega, sealhulgas nahavähi, Alzheimeri, allergiate, astma ja muude hingamisteedevaevustega. Peale toksiliste värvide kasutatakse riiete järeltöötlemise käigus veel ohtralt kemikaale, mis kaitsevad riideid hallituse, kortsumise, pleekimise, kulumise jms. eest. Kes kaitseb aga inimest, kes selle mürkidest kubiseva rüü selga paneb?

tox

Taaskasutus pole seega pelgalt trendivärk ja raha kokkuhoidmise moodus, vaid teadlik valik, mida saame teha, et säästa enda ja oma laste tervist, sest kümneid kordi läbipestud riietelt on loodetavasti pisut vähemaks kulunud ka mürgist saastet. On kujuteldamatu, millist mõju avaldab toksiliste riiete valmistamine keskkonnale laias laastus…

Võtke pisut aega ja süüvige rõivatööstuse hämarasse telgitagusesse kuulates Tallinna Kunstiakadeemia disainidoktori, moe-, filmi- ja teatrikunstnik  Reet Ausiga tehtud intervjuud.

Jaak Kilmi ja Lennart Laberenzi film „Moest väljas“ keskendub samale teemale ja kindlasti võiksid seda vaadata kõik keskkonnast ja tervisest huvitujad. Filmi treileriga saab tutvuda  siin.

Tervislikke valikuid igal sammul!