Looduslikud vahendid päikesepõletuse leevendamiseks

Peale karget suvist suusailma on Eestimaale lõpuks jõudnud ka pisut soojem õhk. Päike võrgutab meelalt taevalael ja nii mõnigi laseb end tema särast nii pimestada, et unustab ettevaatuse.

Toitumistarkus pakub sel korral välja mõned kodused ja kiired vahendid juhuks, kui nahk valulikult punaseks on põlenud.

Söögisooda

Tehke omale lõõgastav jahe vann ja lisage veele mõned lusikatäied söögisoodat. Sooda muudab vannivee aluseliseks ning aitab tasakaalustada põletatud naha pH-taset. Samas võib liiga pikk vann tekitada sügelust ja mõjuda nahka kuivatavalt, seega 15-20 minutist piisab täiesti. Peale vanni kuivatage end õhu käes, et rätikuga söögisoodat mitte maha pühkida.

Teine võimalus on segada soodavesi kaussi, kasta sinna käterätik ja laotada see õrnalt kahjustatud kohtadele. Aluseline jahe kompress toimib šokeeritud nahale tõelise palsamina.

Kaerahelbed või –jahu

Meeldivalt jahedale vanniveele võib lisada ka tassitäie kaerahelbeid või kaerajahu. Kaer on ideaalne nahapehmendaja ja aitab leevendada päikesest tingitud kahjustusi. Nii nagu sooda puhulgi, hoiduge end peale vanni rätikuga kuivatamast ning laske nahal õhu käes kuivada.

Vanni asemel võib teha ka jahedas kaeravees leotatud käterätikuga kompressi.

Kartul

Toores kartul on tänuväärne põletikuravim ja mõjub suurepäraselt ka päikese poolt piitsutatud kehale. Kartulis olev tärklis imeb nahas oleva kuumuse endasse ja leevendab põletikulisi protsesse.

Purustage toores kartul blenderis ja määrige tekkinud pastaga kahjustatud kohti. Laske kartulil naha peal loomulikult kuivada ning peske see seejärel jaheda duši all nahalt maha. Korrake protseduuri mitu korda päevas kuni leevenduse saabumiseni.

Aloe vera

Aaloe mahl on ravim, mis ei vaja põletuste leevendajana reklaami. Aaloe kaotab nii punetuse kui valu ning stimuleerib immuunsüsteemi kasvufaktorit, aidates seega kiirendada uute rakkude tootmist.

Määrige aaloemahlaga kahjustunud nahka mitmeid kordi päevas kuni kirvendus järele annab.

Mesi

Mesi on looduslik antibiootikum, mis aitab ühtlasi ka niiskust nahka lukustada. Mees sisalduvad ensüümid vähendavad põletikku ning alandavad turset. Mett võib põletuse korral tarbida nii sees- kui välispidiselt.

Määrige põletatud kohti meega ja laske sel loomulikult nahka imenduda. Inim-pulgakommiks muutumise vältimiseks oleks siiski praktilisem teha meekompressi – määrida mesi nahale ja katta see õrnalt marliga. Kui kompress mõne tunni pärast eemaldada, on mesi jäägitult  imendunud ja nahk mõnusalt pehme.

Õunaäädikas

Õunaäädikas aitab rahustada põlenud nahka, vähendada valu ja kiirendada taastumist. Õunaäädikas sisalduv äädikhape leevendab sügelust ja põletikku ning taastab naha loomuliku pH-taseme.

Lisage tassitäis õunaäädikat vanniveele ja lubage endale üks lõõgastav vann. Või tehke kahjustunud kohtadele õunaäädikaveega kompressi.

Hapukoor

Nõukogudeaegne klassika, hapukoor põletuseleevendajana, ei ole kuhugi kadunud. Hapukoores (ja ka piimas) sisalduvad valgud ja rasvad omavad põletikuvastast toimet ning mõjuvad nahale turgutavalt.

Määrige külma hapukoort põletatud kohale ja laske sel nahka imbuda. Korrake protseduuri kuni kergenduse saabumiseni.

Vesi

Päikese šokiteraapiat aitab leevendada ka rohke veejoomine – ei maksa unustada, et põletus röövib nahast hulgaliselt vett. Hästi hüdreeritud kehas paranevad aga paremini ka koekahjustused ja haavad. Piisavast veetarbimisest annab tunnistust peaaegu värvitu uriin.

Kookosõli

Kookosõli on supervahend naha pehmendamiseks ja rahustamiseks. Peale antibakteriaalsete rasvhapete sisaldab see õli ka rikkalikult antioksüdandina toimivat E-vitamiini.

Ärge laske end ehmatada toatemperatuuril oleva kookosõli tahkest olekust – 24 kraadi Celsiuse juures muutub õli hetkega vedelaks. Nahaga kokku puutudes imendub kookosõli imekiirelt, jättes naha sametiseks ja luksuslikult toidetuks.

NB!    Päikesepõletuse korral on ülioluline nahka toita, kuid hoiduge kiivalt kreemidest, mis sisaldavad petrokemikaale nagu vaseliin, mineraalõlid, parafiin, petrolaatum (ingl. k. vaseline, mineral oil, paraffinum liquidum, petrolatum). Need naftal baseeruvad ained häirivad naha toitainete imendamisvõimet ning kitivad kinni poorid, takistades seega paranemisprotsesse ja kiiret taastumist.

Turvalist päikesenautimist!