Kohviklistiir – meditsiiniline naljanumber või loodusliku vähiravi geniaalne kaastegur?

Kohviklistiiri on aegade jooksul  nii naeruvääristatud kui võluvitsana imetletud.  Aastaid  kuulus see alternatiivse vähiravi tunnustatud osana ka ühe tunnustatuima meditsiiniraamatu  „Merck Manual“ lehekülgedele, kuid kadus sealt  äkitselt  teadmata põhjustel  eelmise sajandi 70-ndate aastate keskel.

Vastuoluline ja uuenduslik  doktor Gerson

Kohviklistiir sai tuntuks  osana  juudi-saksa päritolu arsti  Max Gersoni (1881 – 1959) vähiravist ehk   Gersoni teraapiast.  Nii Saksamaal kui hiljem Ameerika Ühendriikides elanud dr. Gerson  sai kuulsaks   just  oma uuenduslike avastuste ning  tollal nii  uskumatuna tunduva,  toidule baseeruva  vähiravi propageerijana.

Pikki aastaid halvavate migreenihoogude all kannatades  pani Max Gerson tähele, et  toiduvalikuid muutes oli tal  võimalik oma haigushooge leevendada ning  neist lõpuks sootuks vabaneda.  Arstina soovitas ta oma uudseid  toitumispõhimõtteid ka patsientidele, kellest üks täheldas, et  Gersoni „migreenidieedi“ mõjul kadus ära ka tema luutuberkuloos. See avastus innustas dr. Gersonit veelgi enam toitumisteraapiasse süvenema. Aastate jooksul töötas ta välja raviskeemi, mis viis sadade ja sadade  ravimatuks tunnistatud  inimeste paranemiseni.   Muu haiguste kõrval tervenesid  inimesed Gersoni teraapia abil kopsu-, rinna-, munasarja-, munandi-, eesnäärme- ja muudest kaugele arenenud vähivormidest. Teiste hulgas ravis dr. Gerson kopsutuberkuloosist  terveks  oma sõbra,  Nobeli  preemia  laureaadi Albert Schweitzeri naise, kelle  haiguse ees tolleaegne meditsiin alla pidi vanduma.

Hoolimata  konverentsidel avaldatud teadustöödest, patsientide tervenemislugudel baseeruvast  tõendusmaterjalist ja mitmetest raamatutest,  ei aktsepteerinud meditsiiniringkonnad ei siis  ega ka nüüd  Gersoni  vähiravi põhimõtteid.  Dr. Gersoni tütar, Charlotte Gerson, kes siiani oma isa pärandit edukalt edasi   viib, on meenutanud, et  Gersoni  ja tema kohviklistiiri idee naeruvääristamiseks  kujunes  tollal populaarseks naljaks väljend „ Ja mis kujul Teie oma kohvi soovite?“ (ingl. k. “And how do you prefer to take you coffee?”).

Kuna Ameerika Ühendriikides on endiselt keelatud inimesi Gersoni teraapiaga ravida, asub Charlotte Gersoni  poolt juhitud Gersoni Instituut Mehhikos, San Diego lähedal Tijuanas. 2009. aastal avati Euroopa esimene litsenseeritud Gersoni Tervisekeskus Ungaris, Budapestis.

 

Kuidas kohviklistiir toimib?

Gersoni  teraapias kasutatava  kohviklistiiri  idee seisneb  eelkõige keha  võimsaima antioksüdantse ühendi,  glutatiooni aktiivsuse  tõstmises.  Glutatioon mängib olulist rolli  keha toksiinidest vabastamisel, kuna  see aitab muuta rasvlahustuvaid toksiine vesilahustuvaks, mis võimaldab neid neerude kaudu kehast eemaldada.  Glutatioon on peamine ühend, millega mürgid väljutamiseks seotakse, samas stimuleerib glutatioon ka sapi läbivoolutust  toksiliste ühendite eemaldamiseks. Glutatiooni toodab meie keha muide kogu aeg, samuti saame seda superainet mingil määral värske (kuumutamata) toiduga.

Kuna haigusest laastatud keha ja väsinud maks ei saa toksiinide väljutamisega just kõige tõhusamalt hakkama, võttis dr. Gerson kasutusele  detoksifikatsiooni protsesse toetava kohviklistiiri.  Joogis sisalduvatel  alkaloididel  teobromiinil  ja teofülliinil on silelihaseid lõõgastav toime, mis paneb laienema nii veresooned  kui sapijuhad. Pärasoolde jõudnud kohv imendub hemorroidse veeni kaudu ning kohvist pärit aktiivained kahveool ja kafestool liiguvad portaalveeni kaudu  maksa, kus nad stimuleerivad võimsat ensümaatilist mehhanismi, glutatioon-S-transferaasi. Viimane on omakorda katalüsaatoriks elektrofiilsete toksiinide ühinemisele glutatiooniga ning laienenud sapijuhad võimaldavad toksilisel kokteilil edukalt väljuda.

Väidetavalt suureneb  glutatioon-S-transferaasi aktiivsus kohviklistiiri tegemisel kümneid ja kümneid kordi. Kui tavaliselt absorbeeritakse  osa toksilisest  sapist  niudesooles tagasi soolestikku, siis tänu kohvi ensümaatilisele ergutamisvõimele  ei lasta mürgistel ühenditel  nüüd kehasse tagasi imenduda. Vastupidiselt sageli esinevale väärarvamusele ei jõua maksa mitte kohv kui niisugune, vaid sellest pärit detoksi stimuleerivad  aktiivsed ühendid. Kohv ise jääb kuni defekatsioonini  ringlema käärsoole viimasesse ossa (sigmakäärsoolde).

Mida rohkem toksiine organismist eemaldatakse, seda tõhusamalt toodab keha hapnikku kandvaid punavereliblesid.  Puhastunud kudede ja hapnikurikka vere mõjul paraneb seedeorganite vereringe ja  lihastöö ning maksa üldine toonus, mis viib omakorda üldseisundi paranemisele.

Kohviklistiiri tegemiseks kasutatakse iseenesestmõistetavalt vaid mahedalt kasvatatud,  raskemetallide ja taimekaitsevahendite vaba kohvi.  Kohviklistiiri abiga on inimesed tervenenud  nii  fibromüalgiast kui kroonilisest väsimusest,  seda  soovitatakse unetuse, kõhukinnisuse, borrelioosi, sapi- ja maksaprobleemide jms korral. Kohviklistiir on loodusliku teraapiavormina kasutusel paljudes alternatiivsetes vähikliinikutes üle maailma.  Kohviklistiiri tegemisega  kaasneb ka tugev valuvaigistav efekt.

Dr Gerson  soovitas vähiravi aktiivses faasis teha isegi kuni 6 kohviklistiiri päevas. Samas on praktika näidanud, et see võib teatud juhtudel  viia elektrolüütide tasakaalutuse ja käärsoole mikrofloora häirumiseni.

Max Gerson pidas aksioomiks, et normaalse metabolismi juures ei ole vähi tekkimine võimalik ning et puhta toidu, orgaaniliste mahlade ja kohviklistiiriga organismi puhastamine on laiapõhjalise ravi üks alustaladest.  Kaasaegne meditsiin jääb  aga endiselt kindlaks uskumusele, et ei mahlajoomine  ega käärsoole kaudu manustatav kohv saa patsiente kuidagi aidata.

P.S. Inspiratsiooniks ja põhjalikumaks teemakäsitluseks on soovitav vaadata filme The Gerson Miracle (http://topdocumentaryfilms.com/gerson-miracle/)   ja The Beautiful Truth  (http://topdocumentaryfilms.com/gerson-miracle/).

 

 

Allikad:

http://gerson.org/gerpress/dr-max-gerson/

http://www.treating-cancer-alternatively.com/Coffee-enemas.html

http://www.cancer-research.net/CureOfAdvancedCancer.pdf

https://gerson.org/gerpress/gerson-health-centre/

http://www.tantor.com/Extras/B0148_GersonTherapy/B0148_GersonTherapy_PDF_1.pdf