Kõrge vererõhk? Aita oma südant ise!

Kõrge vererõhk on saanud kiire elutempo kaubamärgiks. USA-s  kannatab eelkõrgvererõhutõve või juba õitsele puhkenud hüpertoonia käes üks inimene kolmest. Ja ka eestlased pingutavad kõigest väest, et sellele tasemele mitte alla jääda.

Sageli võib kõrge vererõhk jääda märkamatuks, kuna selle sümptomeid kas ei hoomata või ei osata tähele panna. Nii võibki juhtuda, et inimese äkksurm on ühtlasi nii esimene kui viimane märk tema südame-veresoonkonna probleemidest.

Kõrge vererõhk on südamerabanduse, insuldi ning neerupuudulikkuse riskifaktoriks. Hüpertooniaga on sagedamini hädas just ülekaalulised inimesed ja diabeetikud ning inimesed, kes suitsetavad ja tarvitavad alkoholi.  Alla 45 aasta vanuses on  mehed naistega võrreldes suuremas kõrgvererõhu riskirühmas, samas kui vanemas eas ehk üle 65 aastaste puhul on just naistel sagedamini kõrge vererõhuga probleeme.

Vererõhku võivad tõsta nii mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, nt. ibuprofeen, aspiriin, kui ka antibeebipillid, antidepressandid ja steroidid.

Poolfabrikaadid ja kiirtoidud sisaldavad ohtralt veresoonte tervisele halvasti mõjuvat töödeldud soola, mis koostöös teiste kahjulike ainetega (nt. transrasvhapped või glükoosi-fruktoosi siirup) tervist kahjustama asuvad. Niisugune toksiline kombo on kehale tunduvalt ohtlikum kui töötlemata meresoola tarbimine.

Ravimid kõrge vererõhu põhjuseid ei ravi, vaid lihtsalt pärsivad keemiliselt selle avaldumist. Nii õpitud abituse kui ohvrimentaliteedi “see-on-meil-perekonnas-kõigil-nii” peaks siinkohal samuti ära unustama. Hoopis rohkem saab oma tervise heaks ära teha positiivse suhtumise, aktiivse liikumise ja läbimõeldud toiduvalikutega.

Top view of green and red peppers

Järgnevalt mõned soovitused südamesõbralikuks toitumiseks.

  • Cayenne’i pipar kuulub vererõhu normaliseerijate raskekahurväkke. Cayenne’i aktiivainet kapsaitsiini sisaldab ka tšilli pipar. Cayenne’i pipra nn. leivanumbriks  on võime ühtlustada rõhku eri kehaosade vahel. Südame tervise toetamiseks soovitatakse võtta 1/2 tl  Cayenne’i veega 2 korda päevas, aga tulu tõuseb  kindlasti ka vähemast. Vesi võib olla soojem, siis ei mõju tulisus nii häirivalt ja olgu öeldud, et Cayenne’i pipraga tuleb eestlastel ikka väga pikkamööda harjuda. Soovi korral võib shot-ile lisada mett.

Vastupidiselt teistele tulistele toitudele võivad cayenne’i pipart süüa ka maohädade all kannatajad. Kapsaitsiini kasutatakse maohaavandite raviks ja  põletiku alandamiseks,  vastupidiselt teistele pipardele aitab see mao limaskesta tervendada ega mõju ärritavalt. Ühtlasi aitab see imepipar kiirendada ainevahetust, mis aitab omakorda kaasa südant rõõmustavale kaalulangusele.

  • Hibiskuse tee on suurepärane ja värskendav jook, mis kliiniliselt tõendatult langetab vererõhku. Võid nt. cayenne’i pipra tulisust leevendada tassikese mõnusa hibiskuse jääteega ja tervise paranemist nautida. Vali kvaliteetne hibiskuse õielehtedest tehtud tee ja kui võimalik,  eelista orgaaniliselt kasvatatud varianti. Hibiskuse teed võib lasta tõmmata pool tundi ja seejärel õielehed kurnata. Teed võib tarbida nii soojalt kui külmalt.
  • Selleril ja sellerimahlal on vererõhku langetavad omadused. Kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi, raua, K ja C vitamiini ning ohtra kiudaine kõrval sisaldab seller ka erilisi ühendeid ftaliide ja kumariine. Ftaliidid langetavad vererõhku läbi silelihaste lõõgastamise veresoontes ja soonte laienedes langeb loomulikult ka vererõhk. Kumariinid seevastu langetavad stressihormoonide taset ja toetavad immuunsust läbi valgete vereliblede aktiveerimise, misläbi avaldatakse vastupanu nii viirustele kui vähkitekitavatele vabadele radikaalidele.
  • Louisville’i meditsiinikeskuses tehtud  uurimus leidis, et rosinate söömine kolm korda päevas võib kõrge vererõhuga hädas olevate inimeste konditsiooni parandada. Rosinate kõrge kaaliumi ja antioksüdantide sisaldus ei tohiks üllatusena tulla kellelegi…
  • Ameerika Südame Assotsiatsiooni uurimuses selgus, et kolme kiivi söömine päevas alandas patsientide vererõhku. Kiivid on kõrge luteiini sisaldusega ning selles uuringus leiti need viljad olevat isegi paremad vererõhu langetajad kui õunad. Palju luteiini sisaldavad ka tumerohelised lehtviljad (lehtkapsas, spinat) ja tumedad marjad (mustikas, mustsõstar).
  • Viirpuumarjade imelistest vererõhku langetavatest omadustest teavad kõik taimetargad. Hiina meditsiin on viirpuumarjade teed kasutanud sel eesmärgil aastasadu.
  • Punakas-lillade juurviljade, nt. peedi ja punase kartuli söömine aitab samuti kaasa vererõhu langetamisele. Antioksüdantsete värvainete kõrval mängib peedi puhul rolli veel ka tema kõrge nitraatide sisaldus. Just nimelt! Palju kardetud nitraatidest on nüüd hakatud rääkima hoopis uues võtmes. Viimased uuringud keskenduvad nitraatidele hoopis kui vererõhu langetajatele. Nimelt muutuvad nitraadid kehas nitrititeks, mis omakorda aitavad toota lämmastikoksiidi – meie veresoonte laiendajat ja endogeenset vererõhu alandajat. Seega mõelge rehabiliteeritud nitraatidest leebelt ja sööge peete terviseks!
  • Florida Riikliku Ülikooli uurimus leidis, et arbuus aitab langetada vererõhku. Lisaks suurele kaaliumi kogusele sisaldab arbuus rikkalikult aminohapet  L-tsitrulliini, mis muutub kehas L-arginiiniks – aminohappeks, mida on vaja vererõhku langetava lämmastikoksiidi tootmiseks. Veresooni laiendava toime tõttu kutsutakse arbuusi  looduslikuks Viagraks ja selle aunimetuse on ta kenasti välja teeninud.
  • Kaaliumist rääkides ei maksa muidugi unustada banaane, mis sisaldavad kaaliumnitraati. Nimelt leidis Harwardi Meditsiinikooli uuring, et toidud, mis sisaldavad kaaliumnitraati toimivalt vererõhule tunduvalt paremini, kui tabletilisandina manustatav kaaliumkloriid.
  • Ja muidugi ei tohiks unustada antioksüdantidest pungil kakaod, mis toimib veresooni laiendavalt ja vererõhku alandavalt. Kakao sisaldab ohtralt nii immuunsust tõstvat tsinki kui rauda, mis on  vere terviseks üliolulised mineraalid. Lisaks sisaldab kakao rõõmsameelsust ja rahulolu tekitavaid aineid, mis toimivad stressivastaselt. Rosinad šokolaadis kahjuks siiski südamesõbraliku dieedi osana ei kvalifitseeru 🙂  Võimalusel tuleks nautimiseks valida toorkakao või siis vähese piima ja suhkrusisaldusega tume šokolaad.

Kokkuvõtvalt võib mainida, et paar majoneesiga ülekallatud või äädikasse uputatud peedilõiku või üks tassike teed kõrgest vererõhust ei päästa. Kõik eelpooltoodud kasulikud toidud peaksid moodustama loomuliku osa igapäevasest puu-, juur- ja lehtviljarikkast menüüst.  Kindlasti tuleks menüüsse lisada ka kasulikke Omega 3 õlisid lina-, tudra, chia ja kanepiseemnete ning rasvaste kalade näol. Niisugune toitumine aitab ühtlasi ka kõrge kolesterooli korral.

Uskuge, paranenud tervis ja värskem toonus ei lase end nii toitudes kaua oodata!

Lisa kommentaar