Mõni kuu tagasi võis Maalehest lugeda, et Tartu väikelaste seas tehtud uuring näitas lastel esinevat toiduallergiat kartuli, porgandi ja kala suhtes. Lapsed ei talu enam toiduaineid, mis peaks olema igapäevaselt nende menüüs. See üllatas isegi allergolooge.
Samal ajal reklaamisid Eestis aianduskaupu müüvad kaupluseketid umbrohutõrjevahendit Roundup, mida mitmed riigid on keelanud koduaedades kasutada.
Juunis võiski lugeda uudist, et Prantsusmaal tegeletakse selle müügilt kõrvaldamisega, sest Roundup-i aktiivne koostisosa glüfosaat tunnistati 2015. aasta märtsis Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri poolt inimeste jaoks kantserogeenseks ehk vähkitekitavaks aineks.
Eestis on viimastel aastatel glüfosaatsete herbitsiidide müük aga kõvasti kasvanud. Seda kasutatakse laialdaselt nii põldudel, aias kui teeäärtes.
Glüfosaati ja sellega koos toimivaid kemikaale sisaldavad tooted on väga mürgised ka loomadele. Glüfosaadi molekulid tungivad taimerakkudesse ja takistavad valgusünteesi hävitades taime. Esialgselt mullaosakeste poolt seotud ained vabanevad kergesti ja satuvad toiduainetesse ja keskkonda: salatist, porgandist ja teraviljast on leitud jääke aasta peale Roundup-i kasutamist, loomsetes produktides võivad need püsida 2 aastat. Rootsi metsamuldadest on leitud glüfosaadi jääke isegi kuni 3 aastat hiljem.
Tuntumad glüfosaadikindlad kultuurid on raps, mais, sojauba, puuvill jne. Nii sojauba ja mais kui loomade ja lindude toit kannavad jääke edasi ka inimeste toidulauale. Glüfosaat koguneb ka nisuteradesse ega lagune leiva, saia küpsetamisel.
Esmasteks mürgistussümptomiteks võivad olla nohu, silmade kipitamine, pisaratevool, nägemise ähmastumine, kurgukähedus, pearinglus, nahaärritus, kõrge vererõhk, südamepekslemine, hingamisraskused ja astmahood.
Roundup-i toime hormonaalsüsteemile:
- meessuguhormoonide produktsiooni vähenemine
- naistel menstruaaltsükli häired
Häired hormonaalsüsteemis põhjustavad loodete surevuse, sünnikaalu vähenemise ja väärarenguid. Esineb suurem risk enneaegsele ja nurisünnitusele.
Peale selle on sel mürgil leitud otsene seos ka silmakae tekke, läätse kahjustumise, rinnavähi rakkude kiirenenud jagunemise, pankrease ja maksavähi tekkega. Glüfosaati sisaldavate herbitsiididega kokkupuutunud inimeste seas tehtud uuringud on viidanud suurenenud riskile pahaloomulise lümfoomi tekkele.
Mürgiste jääkide määramine on probleemne, sest maailmas on vähe laboreid, kellel on olemas vastavad võimalused.
Kergekäeline ja mõtlematu umbrohutõrjevahendi kasutamine ilusa kodumuru saamiseks võib maksta valusalt kätte eriti läbi laste ja koduloomade, kes töödeldud muruga vahetult kokku puutuvad.
Täpsemalt saab glüfosaadi “vägitegudest” lugeda Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonna instituudi teadlase Luule Metspalu artiklist. Keskkonnamürkide poolt põhjustatud hormonaalsetest korratustest võib põhjalikumalt lugeda siit.
Allikad:
- http://www.pikk.ee/varia/uudised/2012/glufosaadid-toime-inimesele-ja-loodusele#.VfCU7svouP9
- http://tarbija24.postimees.ee/3226527/levinud-taimemurk-kasti-muugilt-korvaldada
- http://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/MonographVolume112.pdf
- http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/tervis/eesti-lapsed-on-keskmisest-allergilisemad-kartuli-ja-porgandi-vastu?id=71587587