Teraviljad – kasulikud või ohtlikud?

Nähtavasti oleme kõik kuulnud, et valges jahus puuduvad elementaarsed toitained, mida keha vajab ning halvemal juhul võib töödeldud jahu ka haiguste tekkimist soodustada. Täisteratooteid seevastu esitletakse kui tervisetoitu, kuigi ka nende tarvitamisel tuleks teatud aspektidest teadlik olla.

Kui teravilja kunagi ammu  inimtoiduks tarvitama hakati, ei valmistatud seda samamoodi nagu tänapäeval. Industrialiseerimiseelsed ühiskonnad hapendasid teravilju, et neid oleks kergem seedida, ühtlasi tegi see viljas olevad vitamiinid-mineraalid kergemini omastatavaks. Tänapäeval pritsitakse teravilja kasvuajal pestitsiididega ja jahvatatakse hiljem kõrgel temperatuuril, see aga põhjustab viljas olevate õrnade rasvhapete riknemise, mis pikkade hoiustamisaegade tõttu veelgi süveneb. Suurema rääsumise vältimiseks lisatakse jahule säilitusaineid, stabilisaatoreid ja lisandeid, mis on inimorganismile aga võõrad  ja võivad kahjulikult mõjuda.

Ka on jahvatamiseks kasutatavad masinad kaasajal erinevatest metallidest, mis jahu omadusi  rikuvad, seda vastandina kunagi asutatud kividele, mis rikastasid vilja omakorda kasulike räniosakestega. Mõned ökotootjad pööravad siiski tähelepanu ka sellele aspektile ja kasutavad tänapäevalgi jahu parema kvaliteedi huvides puidust osadega veskit ja kivijahvatust.

Teraviljade valmistamise juures on oluline teada, et  kui viljas olevad anti-toitaineid pole eelnevalt fermenteerimise või leotamise teel  kahjutuks tehtud, võivad need põhjustada terviseprobleeme. Üks tuntumatest  anti-toitainetest on  fütiinhape, mis seostub seedetraktis magneesiumi, kaltsiumi, raua, vase ja eriti tsingiga,  tekitab lahustamatuid ühendeid (fütaate)  ja sadestub. See takistab kehal mineraale ja vitamiine (nt  B3) omastamast ning nii võib suurtes kogustes kaasaegselt valmistatud täisteraviljade söömine  põhjustada hoopis mineraalide puudust.

Viljas sisalduvad ensüümide inhibiitorid (takistajad) võivad  ärritada kõhunääret ja seedetrakti, sest takistavad suhkru ja teraviljavalgu (gluteeni)  täielikku lagundamist. See võib aga põhjustada allergiaid ja toidutalumatuse nähtusid ning sellest tulenevalt seedeprobleeme ja autoimmuunhaiguste  (nagu tsöliaakia, Crohni tõbi ja ärritunud soole sündroomi) vallandumist.

Palju on olnud juttu ka mitteseedunud, opioidse (narkootilise)  toimega teraviljavalgu mõjust ajule. Väliseesti teadlane Jaak Pangsepp rääkis vereringesse jõudvatest  ja vere-aju barjääri läbivatest opioidsetest valguosakestest ja nende seosest skisofreenia vallandumisega juba 1979. aastal…

Mõned tervise eksperdid usuvad, et kõik teraviljad (k.a. täisteraviljad) on inimkeha poolt halvasti tolereeritavad ja nendest peaks täielikult hoiduma. Väidetavalt on  meie geenid 99,9% ulatuses välja kujunenud juba enne teraviljade menüüsse kaasamist ning just see ongi põhjuseks, miks teraviljad nii  palju probleeme põhjustavad. Meie keha pole nende tarvitamiseks lihtsalt piisavalt kohastunud!  Nii  puudub inimestel näiteks ensüüm nimega fütaas, mis fütaate lagundada aitaks. Mäletsejatel on see aga olemas…

See uskumus on põhjustanud ka paleoliitilise (koopainimese, kütt-korilase) dieedi populaarseks muutumise. Selle dieedi pooldajad usuvad, et kehale on kõige kasulikum tarbida toite, mida juba koopainimesed tarbisid, seega välistatakse igasugused hiljem aretatud nn. neo-süsivesikute kultuurid nagu teraviljad, kaunviljad ja rafineeritud suhkrud. Samuti hoidutakse piimatoodetest, sest loomi polnud koopainimeste ajastul veel kodustatud. Küll aga tarbitakse ohtralt leht-, puu-  ja juurvilju, marju, ürte, juuri,  mune, kala ja vabalt kasvanud loomade  liha. Ühesõnaga kõike seda, mida inimesed enne põllumajanduse arengut  kätte võisid  saada.  Paljud inimesed on paleo dieedi abil oma seedimise ja tervise jälle korda saanud. Eks see ole ka võrdlemisi loogiline, arvestades seda, kui levinud piima- ja teraviljavalgu talumatus tänapäeval on.

Kui teravilju siiski tarbida, tuleks neid ette valmistada nii,  et nad oleksid toitvamad ja seeduksid kergemini.  Eelista võimalusel alati orgaanilisi ja hapendatud teravilja tooteid või idandeid-võrseid, vali kivijahvatusega jahu.  Samuti  tuleks meeles pidada, et  teraviljad seeduvad paremini, kui süüa neid koos rasvlahustuvate  A ja D  vitamiinidega. Söö teravilja või, juustu või kalaga.

Teadmiseks veel, et tatar ei ole klassikaline teravili,  vaid kuulub samasse perekonda rabarberi ja hapuoblikaga. Tatra vilja nimetatakse aga hoopis pähkliks! Samuti ei kuulu tavateraviljade hulka  järjest populaarsust koguv kinoa (Tšiili hanemalts)  ja amarant (rebasesaba), ühtlasi ei sisalda need taimed ka sageli  probleeme põhjustavat liimvalku, gluteeni. Muide, kas mäletate ikka, et 2013. aasta oli ÜRO poolt kuulutatud kinoa aastaks?

Lisa kommentaar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.