Kas olete tähele pannud, et võilill esindab kolme taevakeha: päikest, kuud ja tähti? Ergavkollane õis meenutab päikest, äraõitsenud valge kahupeaga võilill meenutab kuud ja võilille seemned meenutavad tähti.
Ingliskeelne sõna “dandelion” tuleneb prantsuse sõnast “dent de lion”, mis tähendab lõvi hammast, viidates jämedate hammastega lehtedele. On prognoositud, et muutuva atmosfääri hoiatusmärgiks võivad võilillelehed süsihappegaasi taseme tõustes veelgi “hambunumaks” muutuda ning taimed kasvavad kõrgemaks, lopsakamaks ja tugevamaks. Veel üks näide selle lille imepärasestest kompensatsioonimehhanismidest.
Võililled on oma juured sügavale ajalukku puurinud. Neid tundsid hästi nii iidsed egiptlased, kreeklased kui roomlased. Hiina traditsioonilises meditsiinis on võilille kasutatud juba üle tuhande aasta. Väidetavalt tõmbasid inimesed veel paar sajandit tagasi muru seest rohtu välja , et teha ruumi võililledele ja teistele kasulikele „umbrohtudele” nagu kikerhein ja kummel.
Kasulik on võilille iga osa: juur, lehed ja õis. Taime saab kasutada nii toiduks, veini ja õlle valmistamiseks, ravimiteks kui värvimiseks. Võilillejuurest tehakse teed, röstitud võilillejuurtest aga kohvi, kusjuures tegu on ka suurepärase prebiootikumiga (ainega, mis toidab kasulikke soolebaktereid).
Vanarahvas teab, et võilillest saab abi erinevate infektsioonide ja maksahaiguste korral. Võilille ladinakeelne nimi Taraxacum officinale viitabki põletikke ravivale toimele, ka kreeka keeles tähendab Taraxacum “põletikku raviv”. Oma mõru maitsega kvalifitseerub võilill ka suurepäraseks taimseks bitteriks, mis stimuleerib nii isu, sooletööd kui sapinõristust. Võilillest saab abi nahahaiguste, lümfiteede põletike ja kehvveresuse korral. Võilillest valmistatud tee toimib tursetevastaselt ja on tõhus diureetikum. Kui tavapäraseid diureetikumid vähendavad organismi kaaliumitaset, siis võililles on nii palju kaaliumi, et hoolimata oma diureetilisest toimest see kaaliumi taset ei langeta.
Võilill stimuleerib pankreases insuliini tootmist, aitab tasakaalustada veresuhkru taset ja sobib seega suurepäraselt diabeedi ja metaboolse sündroomi korral. Võilille ekstraktil on antibakteriaalne toime. Taimes on külluslikult rauda, tsinki, boori, kaltsiumi, räni, kaaliumi, karotinoide ning C-ja B-vitamiini.
Niisiis kaasake peotäis võilillelehti tänulikult oma hommikusmuutidesse, kasutage seda taime vaimustunult nii salatites kui pajaroogades.
NB! Võilillel on teaduslikult tõestatud antikantserogeenne ehk vähivastane mõju. Ärge uskuge kedagi, kes väidab vastupidist.
2009. a sai Kanada eraisikute ja erinevate sihtasutuste annetuste abiga tuule tiibadesse The Dandelion Root Project ehk Võilillejuure Projekt, mille eesmärk on tutvustada teaduslikke tõendeid võilillejuure ekstrakti ja muude looduslike tervisetoodete ohutu ja tõhusa kasutamise kohta vähiravis. Uuritud on võilillejuure ekstrakti toimet vähirakkudele laboris (rakkudes ja loommudelites).
Alates projekti algusest on teadlastel õnnestunud laboris edukalt hinnata võilillejuure vesiekstrakti mõju erinevatele inimese vähiraku tüüpidele. Võilillejuure ekstrakti efektiivset ravitoimet on täheldatud nii inimese T-rakulise leukeemia, kroonilise müelomonotsüütilise leukeemia, pankrease- ja käärsoolevähi puhul, samas kui normaalsetele rakkudele igasugune toksilisus puudub. Lisaks on häid tulemusi näidanud efektiivsusuuringud, mis on tehtud loommudelitel (hiirtel), kellele on siirdatud inimese käärsoolevähi rakke.
Tehtud on I faasi kliinilised uuringud võilillejuure ekstrakti kasutamiseks hematoloogiliste vähivormide puhul ja 2012. aasta novembris saadi luba ekstrakti manustamiseks inimpatsientidele.
Käimas on uuringud, et mõista mehhanisme, mis võimaldab võilillejuure ekstraktil tuvastada erinevused vähirakkude ja tervete rakkude vahel. Endiselt jätkub ka ekstrakti erinevate aktiivkomponentide välja selgitamine.
Veel huvitavaid fakte võilillede kohta:
- Võililleõis avaneb hommikul tervitamiseks ja sulgub õhtul, et magama minna.
- Kui niidate võililli, kasvavad nad endale lihtsalt lühemad varred, kuid õitsevad visa järjekindlusega edasi! Nad on tõelised ellujäämismeistrid, tõenäoliselt maailma kõige edukamad taimed.
- Võililledel on taimedest üks pikimaid õitseaegu. Seemne moodustumiseks ei pea võililleõisi tolmeldama.
- Tuuleiil võib väikeste langevarjudena liikuvaid võililleseemneid kanda kui 5 miilil kaugusele lille algsest õitsemiskohast.
- Nii loomad, linnud, putukad kui liblikad tarbivad võilillenektarit ja seemneid. Ilmselgelt tunnevad nad instinktiivselt ära hea asja:)
Mitte eriti lõbus tõsiasi: riigid kulutavad igal aastal hiiglasliku summa taimekaitsemürkidele, et luua ühesugused muruplatse. Üheülbalise muru rohelisena hoidmiseks kasutatakse ka hoomamatult suur kogus vett.
Kas pole kurioosne, et mitte öelda traagiline, et aedadesse, linnade muruplatsidele ja põldudele pihustatakse toksilisi taimekaitsevahendeid (nt. glüfosaati, millel on tõendatult kantserogeenne mõju), et saada lahti imelistest võililledest, millel on põletiku- ja vähirakkude vastane mõju?
Kas pole äraspidine lähenemine?
Peeglitagune maailm…?