Eesti on kõige suurema Helicobakter pyloriga nakatumismääraga riik Põhjamaades. Täiskasvanud elanikkonnast on meil bakteriga nakatunud väidetavalt ca 94%, mis aga ei tähenda, et see kõigil ka haigussümptomitena väljenduks. Tavatingimustes saab immuunsüsteem Helicobakter pyloriga suurepäraselt hakkama, probleem tekib siis kui hälbib mikrofloora ja häirub keha enesekaitsevõimekus. Helikobakteri puhul on tegu nn. fekaaloraalse nakkusega, mis levib muu kõrval ka pesemata käte ja halva hügieeni tõttu.
Helikobakterit ravitakse antibiootikumidega. Kuid kas teadsite, et on mitmeid toite, looduslikke vahendeid ja elustiilimuutusi, mis bakterit kiirelt ja efektiivselt tagasitõmbuma panevad? Ühte neist esitleme siinkohal ja selleks on BROKOLI!
Kas teadsite, et brokolis sisalduv väävliühend sulforafaan saab helikobakteriga edukalt hakkama ning aitab tappa isegi antibiootikumresistentseid tüvesid. Teadmiseks veel, et brokoli idandid sisaldavad sulforafaani 20-50 korda rohkem kui valminud brokoli. Sulforafaan on ka tõhus vähivastane aine, mis tõstab tugevalt maksa detoksifikatsioonivõimekust ning kaitseb seega organismi mürgistumise eest.
Brokoli tuleks lõimida menüü loomulikuks osaks ja süüa seda mitu korda nädalas. Muidugi võib võtta ka sulforafaani lisandit, kui miks jätta ennast vabatahtlikult ilma nii maitsvast toidust? Tehke brokolist nt. kreemjat püreesuppi! Kapsaliste imelistest omadustest võib põhjalikumalt lugeda siit.
NB! Kõige kasulikumad on kapsad just kuumutamata olekus, sel kujul on aga brokolit seoses selle jäiga struktuuriga võrdlemisi raske süüa. Toitumistarkuse e-pood pakub aknalaual idandamiseks ja miks mitte ka maha külvamiseks orgaanilisi brokoli seemneid. Brokoli idandeid võib nautida niisama või lisada neid smuutidesse ja külluslikele salatitele.