Laialt kasutatavad juuksetooted tõstavad emaka- ja rinnavähi riski

“Mürgine ilu” (ingl. toxic beauty) on termin, mis pole loodetavasti kellelegi üllatuseks.

Tänapäeva laiatarbe Ilutooted tõstavad hormoontundlike kasvajate riski, niisiis on kõrgendatud ohu tsoonis nii nende kirglikud kasutajad kui iluteenuste pakkujad, kes antud kemikaalidega igapäevaselt oma töökeskkonnas kokku puutuvad.

Räägime juuksetoodetest.
Keemiliste juuksesirgendajaid jt. juuksetooted seostatakse hormoonitundlike vähivormidega, sealhulgas emaka-, rinna- ja munasarjavähiga. Teatud keemiliste sirgendajate kemikaalid, sealhulgas parabeenid ja ftalaadid, imenduvad läbi naha ja häirivad endokriinsüsteemi.
Teine levinud koostisosa, formaldehüüd, on inimesele kantserogeenne. Uuringud näitavad, et antud mürgine kemikaal kahjustab inimese DNA-d ja on seotud müeloidse leukeemiaga.

2022. aasta NIH uuringu tulemused andsid epidemioloogilisi tõendeid keemilise juuksesirgendajate kasutamise ja emakavähi vahel. Naistel, kes kasutasid keemilisi sirgendajaid rohkem kui neli korda aastas, oli emakavähi risk enam kui kaks korda suurem.

Eelmine uuring näitas, et naistel, kes kasutasid keemilisi sirgendajaid, oli suurem risk haigestuda rinnavähki kui neil, kes seda ei kasutanud – ja rinnavähi risk suurenes 30%, kui nad kasutasid neid iga viie kuni kaheksa nädala tagant.

Viimase 10 aasta jooksul avaldatud meditsiinilised uuringud seostavad keemiliste juuksesirgendajate kasutamist ka emaka fibroidide ja endometrioosiga.

Endokriinsüsteemi tasakaalutust tekitavad kemikaalid ja östrogeeni domineerimine on taustajõuks paljude levinud terviseprobleemide puhul.

Osakem end kaitsta!

Lisalugemist hormonaalsüsteemi toetamise kohta leiab siit.