Parimad looduslikud vahendid maksa turgutamiseks ja detoksiks

Kevade lähenedes hakkavad reklaamid ja artiklid taas kihama  kehamürkidest vabanemise vahenditest, soovitatakse imelisi eridieete ja vedelikupäevi. Hea uudis on aga see, et loodus on meid varustanud suure hulga toiduks sobilike taimedega, mille abil saame oma keha toonust suurepäraselt tõsta ja puhastumisprotsessides aidata. Nii pole uhkelt pakendatud imerohtusid ja talla alla kleebitavaid plaastreid  vajagi!

All-loetletud supertaimi ohtralt oma menüüsse kaasates, vajutad oma keha detoksi- automaatrežiimile ja loomulik puhastumine võib alata:)

  • Sidrun

Sidrun teeb äkkstardi Sinu seedimisele,  stimuleerides ensüümide vabanemist ja sisaldades rikkalikult C-vitamiini. Viimane  aitab kehas ringlevaid toksiine vesilahustuvaks muuta, mis  võimaldab neid kergelt kehast eemaldada. Sidrun julgustab maksa tööd ja puhastab verd.

Rõõmusta oma keha ja alusta päeva 1 klaasi leige veega, kuhu on lisatud poole sidruni mahl. Soovi korral võid lisada pisut mett.

  •  Peet

Peet on aukartustäratavalt tervislik. See on pungil täis superantioksüdante ja suurepärane  B3 ja B6 vitamiini allikas. Peedis leidub ka ohtralt beeta-karoteeni, mis kaitseb nii taimi kui inimesi kahjuliku UV kiirguse eest. Peet sisaldab külluslikult C-vitamiini ning magneesiumit, kaltsiumit, tsinki ja rauda, mis aitavad maksal ja sapipõiel mürke lõhustada. Selle punase supervilja kiudaine on aga suurepärane jääkainete siduja ja kehast väljutaja.

Riivi toorest peeti ja piserda üle sidrunimahlaga, lisa tl oma lemmikõli – ja neil mürkidel pole enam pääsu!

  • Õunad

Õunad sisaldavad rohkelt kiud- ja toitaineid ning aitavad stimuleerida sapi tootmist, mida maks kasutab mürkide kehast välja transportimiseks. Suurepärane lahustuv kiudaine, pektiin, aitab eemaldada raskemetalle ja kehasse sattunud lisaaineid. Söö võimalusel kodumaiseid õunu, kuna importõunad on ühed tihedamini pritsitud viljad. Siiski saab  ka neid kooritud kujul tervise edendamiseks kasutada.

  • Rohelised

Klorofüll – see on päike vedelal kujul! Lisa oma menüüsse hulgaliselt klorofüllirikkaid rohelisi taimi – lehtvilju, brokolit, kurke, varssellerit, idandeid ja  kevade poole muidugi võilillelehti. Need taimed aitavad detoksi-protsesse, tõstes keha hapnikutaset ja puhastades verd. Klorofüll vabastab keha keskkonnamürkidest, raskemetallidest  ja taimekaitsevahenditest.  Tervislikus menüüs on rohelised viljad täiesti asendamatud. Lisaks muule paneb klorofüllirikas toit naha särama.

Kas teadsid, et klorofüll ja hemoglobiin on oma ehituselt identsed, erinevus seisneb vaid keskses metallis – klorofüllil on selleks magneesium, hemoglobiinil raud. Nii ongi klorofüll asendamatu abiline hemoglobiini tõstmisel ja vere tervendamisel.

  • Kurkum

Kurkum võib mõjuda küll võõrapäraselt, kuid selle imetaime maksapuhastavat võimet on raske ülehinnata. Kurkumi  aktiivaine kurkumiin stimuleerib sapi tootmist ja läbivoolutust, aidates seeläbi toksiine eemaldada. Kurkumiin uuendab maksarakke ning on hinnatud nii vähivastaste ja  põletikke tekkimist pärssivate omaduste poolest. Kurkum aitab nii reuma, artriidi, kui kõhunäärme- ja seedetrakti põletike korral. Samuti põletikuga kulgevate silmahaiguste ja nahakonditsioonide (psoriaas, ekseem)  puhul.

Raputa  kurkumit (pulbrit) ohtralt kõikidele soolastele toitudele – sellel on mõnus soolakas, vürtsikas maitse, mis ei mõju samas liigteravalt. Võid teha omale ka kurkumijooki, kuhu paned mett, sidrunit ja ½-1  teelusika kurkumit.

  • Küüslauk

Värske küüslauk on looduslik antibiootikum, millel on nii viirusevastased kui antiseptilised omadused. Küüslauk aitab stimuleerida maksa tootma rohkem detoksifitseerimiseks vajalikke ensüüme, mille abil mürke seedesüsteemist välja filtreeritakse.

Suurepärase tervisliku  ampsu saamiseks rösti ahjus pisut leiba ja hõõru seejärel üle oma lemmikõli ja värske küüslauguga. Või valmista kevadperioodiks haiguste ja väsimuse vastane supersegu, kuhu paned üle talve seisnud jõhvikaid, tublisti küüslauku, sidrunit. Blenderda kõik ühtlaseks massiks, lisa mett  ja hoia külmkapis. Võta 1 tl segu igal hommikul enne sööki. Lõhna pärast pole vaja karta –  kui segule hommikusöögi peale sööd, pole muretsemiseks mingit põhjust J

  •  Idandid

Kevad on parim aeg idandite söömiseks. Kõikides idandites on sees meeletu jõud ja taime kasvamiseks vajalik energia. Idandamise käigus suureneb seemne vitamiinisisaldus ja vallanduvad mitmed biokeemilised protsessid, seepärast on idude toiteväärtus  seemne omast kordades kõrgem. Idandid kubisevad vitamiinidest ja fütokemikaalidest, mis detoksiprotsessidele kaasa aitavad ja seedesüsteemis vajalike ensüümide tootmist tagant õhutavad. Idandid on väga antioksüdantide rikkad, takistades vabade radikaalide võidukäiku ja kaitses rakkude terviklikkust.

Idanda mungubasid, kikerherneid, lambaläätsi, brokolit, lutserni, nisu jt. Erilise maitseelamuse annavad  rõigas, redis, sinep, rukola,  ürt-allikkress. Lisa idandeid salatitesse ja söö niisama.

NB! Lapsed jumaldavad idandeid – võid idude eest hoolitsemise ja loputamise neile  usaldada.

  • Roheline tee

Roheline tee on vaimustav antioksüdantide allikas. Üheks neist on katehhiinid, mis tõstavad detoksi võtmeteguriks oleva maksa toonust. Rohelise tee joomine hüdreerib keha ja parandab rakkude energiataset.

Proovi rohelist teed sidruniga. Uuringud on näidanud, et teest seedesüsteemi jõudvate polüfenoolide (tervistavate fütotoitainete) hulk on sel juhul palju suurem.

  • Koriander

Koriander on parim looduslik vahend raskemetallidest vabanemiseks. Keskkonnast, toidust, vaktsiinidest ja amalgaamplommidest pärit raskemetallid põhjustavad kehas tigedat hävitustööd, tekitades depressiooni, kilpnäärmeprobleeme, vähki ja paljusid muid autoimmuun-  ja  neurodegeneratiivseid haigusi. Koriander suudab nende toksiliste metallide sidet kudedega lõdvendada ja neid verest, kudedest ja kesknärvisüsteemist välja tuua.

Lisage koriandrit salatitesse, smuutidesse, lihatoitudele ja aedviljaroogadele.

 

NB! Kes maksa turgutamise, sapikivide ennetuse, detoksi ja raskmetallide leebe keleerimise vastu suuremat tunnevad on oodatud loengule, seekord Pärnusse, Magdaleena Gildi 11. aprilli õhtul kell 17.15. Rohkem infot loengu kohta leiab siit.

 

Lisa kommentaar