Valmistoitudes sisalduvad emulgaatorid võivad tekitada põletikulisi soolehaigusi

haavandiline

Põletikulisi soolehaigusi esineb tänapäeval järjest sagedamini.  Autoimmuunse loomuga haavandiline koliit ja Crohni tõbi on raskeks katsumuseks igas eas ja sageli ei allu need tõved hästi ka medikamentoossele ravile.

Immuunsupressandid, mida muu hulgas haiguse taltsutamiseks kasutatakse, pärsivad ootuspäraselt immuunsust ning tõstavad seega paljude teiste terviseprobleemide (s.h. osteoporoosi ja  vähkkasvajatesse haigestumise) riski. Kummalisel kombel ei pea  tavameditsiin põletikuliste soolehaiguste puhul toidusedeli muutmist vajalikuks, seda hoolimata faktist, et spetsiifilise dieedi efektiivsust kinnitavad nii teadusuuringud kui aastakümnete jooksul kuhjunud tuhandete inimeste tagasiside.

Mõni aeg tagasi avaldatud uurimuse põhjal selgus, et valmistoitudes sageli kasutatavad E-ained võivad tekitada põletikulisi soolehaigusi, kuna laastavad kasulike bakterite kolooniaid sooles ning mõjuvad halvasti soolerakke katvale limakihile. Limakiht on soole mikrofloorale ülioluliseks elukeskkonnaks, ühtlasi hoiab see bakteriaalse kogukonna soolerakkudest optimaalses kauguses. Muutused  selles keskkonnas toovad kaasa mikrofloora asukoha muutuse (translokatsiooni), probiootiliste bakterite arvukuse vähenemise  ning põletikulise seisundi  tekkimise sooles.

textuur

Uuringus  said laborihiired toitu ja vett, millele  oli lisatud polüsorbaat 80 (E433)  ja karboksümetüültselluloosi (E466)  võrdlemisi madalates kogustes,  mis on võrreldavad lubatud määraga  inimeste toidus.  Eksperiment põhjustas kroonilist koliiti (käärsoolepõletikku) selle haiguse eelsoodumustega hiirtel  ning alaägedat soolepõletikku ja metaboolse sündroomi nähtusid normaalse immuunsüsteemiga hiirtel. Metaboolne sündroom on teadupärast konditsioon, millega kaasneb ülekaalulisus, insuliini resistentsus, kõrge vererõhk ja paigast ära kolesteroolitase. Hoolimata sellest, et tegu oli loomkatsega, näitavad   kogemused, et samalaadne mõju on neil E-ainetel ka  inimeste seedetraktile.

Toidutööstuses kasutatavate emulgaatorite hulka kuuluvad muu hulgas ka letsitiin (E 322), ksantaankummi (E415), polüglütseroolid ja karrageen (E407). Viimasega seostatakse nii  haavandilise koliidi kui teiste põletikuliste soolehaiguste sümptomite halvenemist, samuti on uuringud viidanud selle E-aine võimalikule  kantserogeensele toimele.

jäätis

Emulgaatoreid lisatakse paljudele toitudele (jäätistele, piimatoodetele, salatikastmetele, küpsistele, dessertidele etc.), kuna need parandavad tekstuuri, pikendavad säilivusaega ning takistavad tootes olevate rasvade ja õlide eraldumist.

Hoolimata toidutööstuste poolt korratavast mantrast nagu oleksid enamus E-aineid meile ohutud, näitavad  uuringud sageli hoopis vastupidist reaalsust.  Järjest enam tundub, et E-ainete äpp  peaks olema iga poeskäija kohustuslik kaaslane. Tehnikavõõramat  poodlejat aitaks ehk  hädast välja poekorvi või -käru juurde kuuluv luup ning pealuu ja säärekontide pildiga raamatuke ohtlike E-ainete loeteluga.

NB! Kui  tunned, et vajad rohkem infot selle kohta, kuidas oma organismi  toiduvalikute ja elustiiliga toetada, oled teretulnud individuaalsele nõustamisele, kuhu saad registreeruda siin.