Soovitusi nahakuivuse leevendamiseks ja raviks

Kas kannatad lõhenevate  huulte ja kuivade  käte pärast? Kas sulle tundub aeg ajalt nagu oleks nahk su ümber mõni number väikemaks jäänud?  Kui jah, siis on mul sulle paar kasulikku soovitust.

Ükskõik, mis põhjused  kuiva naha taga ka peituvad, tuleb endale aru anda ühest asjast: kuivust ei saa likvideerida vaid välispidise kreemisleotamisega – asjale tuleb läheneda süsteemselt ja seestpoolt.

Kuiv nahk võib olla põhjustatud vähesest veejoomisest,  toitainelistest defitsiitidest, valedest kreemidest-puhastusvahenditest, liigüürikesest unest, hormonaalsetest muutustest, stressist või päikesest. Oluline on pöörata tähelepanu söögi  puhtusele ja sellele, et toidust välistataks kahjulikud ja kehavõõrad ained, mis organismi toksiinidega üle külvavad.  Reeglina on nahaprobleemid (ekseemid, psoriaas, dermatiit, allergiad, keratosis pilaris) taandatavad just soolestiku halvale seisundile ja maksa detoksiradade ülekoormatusele.

Aita oma nahal terveneda, pakkudes kehale rikkalikult seespidist niisutust ja toetades nahka õigete toitude söömisega.

  • Veejoomine on igasuguste niisutusprotsesside aluseks – see on ka tunduvalt odavam, kui tuubide kaupa kreeme osta. Tarbi ohtralt puhast allikavett. Hoidu mineraalveest, mis on suures koguses tarvitamiseks liiga mineraaliderikas – seda võiks juua vahetult peale trenni või sauna. Samuti ei soovitaks janujoogina juua gaseeritud vett, seda põhjusel, et liigses koguses võib süsihappegaas  tekitada seedevaevusi.

 

  • Veerohked aed- ja puuviljad ning marjad sisaldavad maailma kvaliteetsemat struktureeritud vett, mis mõjub palsamina kogu kehale. Kentucky Ülikooli uurimuse väitel on enamuses värskes puu- ja aedviljas vett ligi 80%, mõnes rohkemgi. Tarvita ohtralt kõrge veesisaldusega  melonit, arbuusi, apelsine, õunu, sellerit, kurki, ananassi. Tsitruselised aitavad kaasa kollageeni tootmisele, mis on naha noore ja pringina hoidmiseks ülioluline. Puuviljades ja marjades olevad bioflavonoidid hoiavad ära vabade radikaalide kahjustused ja aitavad vitamiinidel paremini imenduda.

 

  • Tarbi Omega 3 rasvhappeid, mis toimivad põletikuvastaselt ja paitavad nahka seespidiselt. Niisutavate Omega 3 rasvhapete söömine vähendab ka kortse ja noorendab nahka. Omega 3 puudus seevastu võib tugevalt halvendada ekseemi ja nahaprobleeme. Tarbi rasvast kala (lõhet, sardiine, heeringat), lisa toitudele chia-, lina- ja kõrvitsaseemneid ning  Kreeka pähkleid. Vajadusel võta juurde kontsentreeritud ja raskmetallireostuse osas testitud kalaõli.

 

  • Söö päevas peotäis rasvlahustuvatest vitamiinidest pungil pähkleid-seemneid. Parema tulemuse saad, kui neid eelnevalt mõned tunnid vees leotad. Nii eemaldad pähklitest-seemnetest antitoitained, mis  muidu kasulike mineraalide imendumist takistama võiksid hakata.

 

  • Tarbi tsingirikkaid toite. Tsink aitab parandada haavu, turgutades nahka ning aidates ühtlasi kaasa tulevaste probleemide ärahoidmisele.  Söö kaunvilju, kõrvitsaseemneid, maksa, kalkunit, kala ja muid mereande (vetikaid, krevette, krabisid, austreid). Vajadusel saab juurde kasutada ka heas vormis tsingi lisandit

 

  • Rikasta oma menüüd teadlikult beeta-karoteeni ja A-vitamiinirikaste toiduainetega. A-vitamiin aitab uuendada rakukasvu ja kudesid ning parandada nahakahjustusi. Ka akne ja psoriaasi puhul saab soovitada just retinoide (A-vitamiini vorm) sisaldavaid tooteid. Söö tumerohelisi lehtvilju (lehtkapsast, spinatit)  ning kollaseid, oranže, punakaid aed- , juur- ja puuvilju (kõrvits, porgand, bataat, melon, arbuus, virsikud etc.)

 

  • Võimas E-vitamiin aitab kaitsta nahka kuivamise ja kahjuliku UV kiirguse eest ning hoiab seeläbi ära enneaegse vananemise.  Tarbi kvaliteetseid külmpressõlisid (oliivi-, linaseemne-, kanepiõli), kookosrasva, seemneid-pähkleid, avokaadot. E-vitamiini sisaldavad ka rohelised lehtviljad ja brokoli.  Jäta poeriiulile lisandid, millest vaatab vastu E-vitamiini sünteetiline vorm DL-α-tokoferool atsetaat.

 

  • Tarbi  kiudaineid, mis aitavad kehast väljutada kahjulikke keskkonnatoksiine, liigseid hormoone ja ainevahetusjääke, mis organismi jäädes võivad muu kõrval hakata mürgitama ka nahka. Eelista puu- ja juurviljadest  saadavaid kiudaineid teraviljadele (kliidele), kuna liigpalju tugevaid kiudaineid võib hakata pärssima mineraalide imenduvust. Samuti esineb tänapäeval sageli teraviljatalumatust.

 

  • Hoidu toitudest, mis sind dehüdreerivad ja  nahast niiskuse röövivad. Näiteks toimivad  alkohol, kofeiin ja magustatud gaseeritud  joogid diureetiliselt, viies kehast rohkem vett välja kui asemele toovad. Kõrge suhkrusisaldusega toidud, rasvas küpsetatud söögid ja liigne loomne rasv mõjuvad aga laastavalt keha kaitsvatele antioksüdantide varudele.

 

Välispidised nahahooldusnipid:

  • Kuum vesi uhab ära kaitsva rasukihi, jättes naha kuivaks ja välisärritajatele kergesti ligipääsetavaks. Vann või dušš ei tohiks kesta üle 5-15 minuti ja eelistada tuleks pigem leiget-õrnsooja kui kuuma vett. Muide, kas teadsid, et ka vannivahul  on nahka kuivatav toime?
  • Pesuvahendiga võiks pesta vaid neid kohti, mis seda tõesti vajavad nagu kaenlaalused, jalatallad etc. Ära hõõru tugeva abrasiivse nuustikuga, vaid vali õrn švamm, mis nahka ei ehmataks.
  • Hoiduda tuleks seepidest ja kehakreemidest, mis sisaldavad petrokemikaale (vaseliini, petrokaaltumit, mineraalõlisid), keemilisi lõhnaaineid jt hormonaalsüsteemi ärritajaid.  Proovi leida täiesti looduslik kreem või kreemita keha hoopis orgaanilise neitsioliivõli  ja kookosõliga.
  • Peale veeprotseduuride lõppu peaks nahka õlitama-kreemitama koheselt, kui nahk on veel niiske, siis imenduvad toitained kõige kergemini.
  • Tee näole ja huultele meemaski.  Toitaineterikas mesi imendub hästi nahka, jättes selle niisutatuks, toidetuks ja õnnelikuks.
  • Keha peaks  kuivatama õrnalt silitades ja patsutades. Energiline ja tugev hõõrumine mõjub traumeerivalt ja nahka kuivatavalt.
  • Orgaaniline õunaäädikas teeb imesid, kui seda õhtuti huultele või karedatele küünarnukkidele-kandadele määrida. NB! Ei sobi lõhede ja kriimustuse korral!

 

Lisa kommentaar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.