
Probleemid luude kvaliteedi ja tihedusega (osteopeenia ja osteoporoos) on muu hulgas tugevalt seotud kroonilise stressi, veresuhkru tasakaalutuse ja ülekaaluga. Teisisõnu, tegu on ainevahetuse ehk metaboolse tervise hälbimisega seotud vaevustega.
Õlgu väristama panev statistika ütleb, et Eestis põeb osteoporoosi iga kolmas üle 60. aastane ja iga teine üle 70-aastane naine.
- Üks väike biokeemiline kaskaad puremiseks:
Kõrge stressihormoonide tase stimuleerib organitevahelise vistseraalse rasva kogunemist ehk nn. õuntüüpi kehakuju tekkimist, mis toob omakorda kaasa suurema riski luude hõrenemiseks.
- Või siis teine biokeemiline doominoefekt mõtteaineks:
Veresuhkru tasakaalutus toob kaasa ohtlike AGE ühendite tekkimise, veresoonte kahjustused ja viletsama kollageeni kvaliteedi, mis omakorda hakkab mõjutama ka luude tihedust.
Ja veel: B12-vitamiini madal tase toob kaasa suurema luudehõrenemise riski. Tegu on vitamiiniga, mis on oluline DNA sünteesiks ning mõjutab seeläbi ka luude moodustumist. Uuringud on näidanud, et B12-vitamiin on seotud ka osteoblastilise aktiivsusega.
Olgu öeldud, et B12-vitamiini alanenud, madalat ja ülimadalat taset näen oma klientidel enam kui sageli.
Niisiis “test, address and don’t guess”, ehk teisisõnu: tee analüüs ja vajadusel tegele probleemiga, selle asemel, et lihtsalt midagi eeldada või arvata.
Veelgi parem: tee lisaks ka homotsüsteiini (Hcy) analüüs, see annab veelgi olulisemat teavet organismi põletikuvalmiduse, energiatootmist häirivate metaboolsete riskide ja inetute vaheühendite kuhjumise kohta.