Varjatud toidutalumatus – salamisi tervist hävitav vaenlane

  • Kui küsida inimestelt, kas neil esineb mingi toiduaine suhtes talumatust, siis kõlab vastuseks reeglina „Ei!“  Me ei seosta oma igapäevaseid suuremaid või väiksemaid kaebusi söödud toiduga, juhul kui tegu pole just diagnoositud toiduallergiaga, mis väljendub tõsiste hingamisraskuste, nahalöövete või muude raskete avaldumisvormidena.

Allergia ja toidutalumatus erinevad teineteisest aga tunduvalt nii otseste sümptomite kui organismi immuunmarkerite poolest. Kui allergia väljendub reeglina koheselt peale allergeeniga kokku puutumist, siis toidutalumatus võib kõikvõimalike kaebustena avalduda isegi kuni 72 tundi (kolm ööpäeva) peale talumatu toiduaine tarbimist. Just see fakt ongi põhjuseks, miks talumatuse väljaselgitamine nii raske on: inimesed ei seosta oma nohu, peavalu, halba hingeõhku, huulte-keele paistetust, astmat, väsimust, hüperaktiivsust, ärevust või artriidi ägenemist kaks-kolm päeva tagasi söödud toiduga. Samas võib varjatud toidutalumatus peituda aga nii krooniliste haiguste kui ka alaägedate terviseprobleemide taga.

Talumatus võib esineda kõikide toiduainete suhtes ning probleem ei seisne siin mitte toiduaines üldiselt, vaid iga organismi individuaalses eripäras. Nii näiteks toob tuntud USA tervisliku toitumise eestkõneleja, arst ning kliiniline uurija Neal Barnard välja toiduained, mis kõige sagedamini migreeni tekitavad: nende hulka kuuluvad nisu, liha, piimatooted, munad, soja, mais, šokolaad, sibulad, tomatid, tsitruselised, banaanid, õunad ja pähklid. Uurimusele tuginedes väidab dr Barnard, et tervelt 80% migreenide all kannatavatest lastest said abi, kui nad vastavalt oma individuaalsele talumatusele mõne eelloetletud toiduaine menüüst välja jätsid.

Talumatute toitude kõrvaldamine annabki reeglina võrdlemisi kiire tulemuse, näiteks võib mõne nädalaga kaduda aastaid piinanud akne, raskemeelsushood või kroonilised kõhuvaevused. Nii meeleolus kui organismis võivad lühikese aja jooksul aset leida uskumatud muutused. Theron Randolph, keda on nimetatud ka keskkonnameditsiini ja kliinilise ökoloogia isaks, on väitnud, et tänapäeval kannatab toidutalumatuste või allergia all ligi 90% inimestest ning enamusel neist pole õrna aimugi, et nende terviseprobleemid võivad olla tingitud igapäevasest söögist.

Alljärgnevalt on ära toodud mõned välised tunnusmärgid, mis võivad viidata toidutalumatusele:

  • Sul on tunne, et ei saa ilma teatud toiduaineta elada. Igasugune sõltuvus mingist toiduainest peaks valvsusele kutsuma. Samas võivad toidud, mida liiga sageli tarvitatakse ka talumatuse tekitada. Liiga palju head võib osutuda mitte-nii-kasulikuks…

 

  • Sul on tunne nagu oleksid paistes. Kas püksid on liiga kitsad, nägu tundub liiga ümar ja sõrmed näevad välja nagu vorstid? See paistetus võib olla organismi vastus põletikule, mida kutsuvad eile talumatud toiduained. Põletik omakorda tekitab veepeetust.

 

  • Su tervis ei ole just kiita. Hoolimata sinu tervisealastest pingutustest, pead sa ikka tegelema mõne tüütu konditsiooniga. Kotid silmade all, madal energiatase, kõhukinnisus, unetus jm. viitavad kõik organismi pingeseisundile, mille võib olla tekitanud talumatus teatud toiduaine suhtes.

 

  • Oled proovinud mitmeid dieete ja teed regulaarselt trenni, kuid ei suuda ikkagi kaalu kaotada.  Kui süüa toite, mida keha ei talu, tekib varem või hiljem põletik. Põletik aga paneb organismi kilodest kinni hoidma, olenemata sellest, kui vähe kaloreid sa päevas tarvitad või kui palju trenni teed.

 

  • Heinapalavik tundub kestvat kogu aeg. Tilkuv nina, kuivad punased silmad ja põskkoopa probleemid on sessoonse allergia tunnuseks. Kui sa aga koged neid sümptomeid aastaringselt, võib olla tegemist varjatud toidutalumatusega.

 

Kui oma kahtlustele kinnitust leiad, on soovitav söömiskorrad suurema tähelepanu alla võtta ja toitumispäevikut pidada. Kahtlustatava toiduaine peaks alustuseks eemaldama vähemalt paariks nädalaks.  Toidutalumatust aitab lõplikult välja selgitada vereanalüüsi baasil tehtav toidutalumatuse test. Kui talumatus juba kindlaks on tehtud, tuleks toiduaine menüüst kõrvaldada ja otsida midagi asenduseks. Ja tõsiselt peaks tähelepanu pöörama ka toitudes-jookides olevatele lisaainetele, mis sageli tundlikkust esile kutsuvad.

Toidudetektiivid, olge valvel!:)

Allikad: