Valmistoitudes sisalduvad emulgaatorid võivad tekitada soolepõletikku

Hiljuti avaldatud uurimus kinnitas, et valmistoitudes sageli kasutatavad E-ained võivad tekitada põletikulisi soolehaigusi ja laastada kasulike bakterite kolooniaid sooles, kuna mõjuvad halvasti soolerakke katvale limakihile. Limakiht on soole mikrofloorale ülioluliseks elukeskkonnaks, ühtlasi hoiab see bakteriaalse kogukonna soolerakkudest optimaalses kauguses. Muutused  selles keskkonnas toovad kaasa mikrofloora asukoha muutuse (translokatsiooni), probiootiliste bakterite arvukuse vähenemise  ning põletikulise seisundi  tekkimise sooles.

textuur

Uuringus  said laborihiired toitu ja vett, millele  oli lisatud polüsorbaat 80 (E433)  ja karboksümetüültselluloosi (E466)  võrdlemisi madalates kogustes,  mis on võrreldavad lubatud määraga  inimeste toidus.  Eksperiment põhjustas kroonilist koliiti (käärsoolepõletikku) selle haiguse eelsoodumustega hiirtel  ning alaägedat soolepõletikku ja metaboolse sündroomi nähtusid normaalse immuunsüsteemiga hiirtel. Metaboolne sündroom on teadupärast konditsioon, millega kaasneb liigsöömine, ülekaalulisus, insuliini resistentsus ja veresuhkru korratused. Hoolimata sellest, et tegu oli loomkatsega, näitavad   kogemused, et samalaadne mõju on neil E-ainetel ka  inimeste seedetraktile.

Toidutööstuses kasutatavate emulgaatorite hulka kuuluvad muu hulgas ka letsitiin (E 322), ksantaankummi (E415), polüglütseroolid ja karrageen (E407). Viimasega seostatakse nii  haavandilise koliidi kui teiste põletikuliste soolehaiguste sümptomite halvenemist, samuti on uuringud viidanud selle E-aine võimalikule  kantserogeensele toimele.

jäätis

Emulgaatoreid lisatakse paljudele toitudele (jäätistele, piimatoodetele, salatikastmetele, küpsistele, dessertidele etc.), kuna need parandavad tekstuuri, pikendavad säilivusaega ning takistavad tootes olevate rasvade ja õlide eraldumist.

Hoolimata toidutööstuste poolt korratavast mantrast nagu oleksid enamus E-aineid meile ohutud, näitavad rohked uuringud kahjuks vastupidist reaalsust.  Järjest enam tundub, et E-ainete äpp  peaks olema iga poeskäija kohustuslik kaaslane. Tehnikavõõramat  poodlejat aitaks ehk  hädast välja poekorvi või -käru juurde kuuluv luup ning pealuu ja säärekontide pildiga raamatuke ohtlike E-ainete loeteluga.