Mis sinu kartulikrõpsudes tegelikult peidus on?

Mnjaa, kartulikrõpsud! Kõikide laste lemmikud,  batuudikeskuste sünnipäevapidude lauakaunistajad, koolist kojumineku krõmpsuvad saatjad ja televiisori ees kerratõmbumise ülimad kaaslased… Kas oled mõelnud, mida kartulikrõpsud sisaldavad ja miks nad nii vastupandamatud on?

Dr. Mercola kirjeldab ühes oma artiklis kõigile tuntud  torujas topsikus oleva kuulsa kaubamärgi  Pringles kartulikrõpsude  tootmisprotsessi.  The Pringles Company on küll kord maksudest kõrvale hoidumise eesmärgil avalikult deklareerinud, et nende toote kartulisisaldus on nii madal, et tehniliselt ei saaks  neid üldse kartulikrõpsudeks pidadagi…  Aga kui nad kartulist tehtud pole, kuidas ja millest nad siis ikkagi tehtud on?

Pringles kartulikrõpsude  tegemine hakkab pihta hoopis riisi-, nisu-, maisi- ja kartulihelveste, rikkaliku koguse soola, maitsetugevdajate ja säilitusainete taignaks pressimisega. Edasi pressitakse valmis vastava kujuga, üksteise sisse sobituvad krõpsud, mis seejärel liiguvad keevasse õlisse. Seejärel krõpsud kuivatatakse, pihustatakse pulbermaitseainetega ja pakendatakse.

On selle algmaterjaliga, kuidas on, aga kartulikrõpsudes sisalduvad alati veel ka teatud ohtlikud ühendid, mida pole küll tahtlikult lisatud, kuid mis tekivad sellest hoolimata tootmise kõrvalproduktina.  Jutt käib akrüülamiididest, vähkitekitavatest  ja  potentsiaalselt neurotoksilistest ühenditest, mis tekivad süsivesikurikaste toitude kuumutamisel üle 120 kraadise  temperatuuri.  Need kuumutatud toitudes sisalduvad kahjulikud ühendid avastati  Rootsi teadlaste poolt kümmekond aastat tagasi täiesti juhuslikult.

Akrüülamiide leidub rohkesti  just  küpsetatud tärkliserikastes toitudes nagu kartulikrõpsud, friikartulid ja leib-sai. Pikaajalisel küpsetamisel selle ohtliku ühendi tase tõuseb, seevastu keetmisel akrüülamiide ei teki.  Ühendit  leidub ka kohvis, nii röstitud ubades kui jahvatatud kohvipulbris.  Üllatuslikult avastati, et kohvi aseaine sigur sisaldab kohvist lausa 2-3 korda rohkem akrüülamiide.

Kuid lugu ei peatu ka siin, sest akrüülamiidid ei ole ainsad tervist kompromiteerivad ained, mida krõpsudes ja ka friikartulites leida võib. Kolm aastat kestnud  Euroopa Liidu projekt, mida tuntakse ka nime all HEATOX (Heat-Generated Food Toxicants) ja mille tulemused avaldati  2007. aastal,  leidis ka hulgaliselt teisi, kuumuse mõjul toidus tekkivaid ohtlikke ühendeid (muu hulgas ka 52 potentsiaalset  vähitekitajat).

Seega  teame, et  kartulikrõpsud sisaldavad:

  • ohtlikus koguses kuumuse mõjul tekkivaid mürgiseid ja vähkitekitavaid aineid
  • oksüdeerunud rasvu, mis põhjustavad kehas vabade radikaalide laastamistööd ning  aeglustavad ühtlasi  sooltetegevust, tekitades  happelist seedimatust, puhitisi ja gaase
  • liigses koguses  turseid tekitavat ja mineraale röövivat valget soola
  • maitsetugevdaja  naatriumglutamaati ( E621), mis kuulub eksitotoksiinide kategooriasse ja  tekitab ajurakke kahjustava  ülestimuleerimise. Naatriumglutamaat manipuleerib lisaks aju küllastuskeskusega,  põhjustab kontrollimatut isu ja sellega kaasnevat võimalikku rasvumist.

Ei midagi muud, kui et tuleb au anda geniaalsetele tootearendajatele, kes on  lummava rasva ja soola maitse koos vähkitekitavate mürkidega  ühte väikesesse tootesse kokku suutnud pressida. Ning lisanud sellele kõigele juurde veel ka sõltuvust tekitava ja ajurakke kahjustava maitsetugevdaja.

Väikese mõtlemise järel ma lastepidudele seda toredat ampsu vast siiski ei soovitaks…

 

Akrüülamiidide ja teiste kuumuse mõjul tekkivate mürgiste ainete teemasse võid veelgi enam süveneda siin: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/11/07/the-shocking-true-story-of-how-pringles-are-made.aspx