Inimese keha on tervik. Meie rakke ei ehitata üles mõnest hoomamatust kosmilisest ainest, vaid sellest, mida sööme, joome, sisse hingame ja millega kokku puutume. Igal sekundil toimub organismis miljardeid reaktsioone, iga üksik molekul mõjutab teisi.
Me vajame kütust, et saada eluks vajalikku energiat ning tagada rakkude kasv ja uuenemine. Keha tervena hoidmiseks peaksime sööma toite, mis on kehale parimaks kütuseks ja vältima selliseid, mis meie tervist kahjustavad. Iga söödud toit ja joodud jook loob meid ennast.
Mida me tänapäeval sööme? Valdavalt töödeldud toite, mis sisaldavad säilitusaineid, stabilisaatoreid, emulgaatoreid, lõhna-, värv- ja modifitseeritud aineid, mille koostist ja toimemehhanisme oskavad lahti seletada ainult vastavate erialade asjatundjad. Loomsete toiduainete ja suhkru tarbimine on märgatavalt suurenenud. Me ei ole enam oma isude peremehed – meie aju küllastuskeskusega manipuleerivad sageli hoopis toiduga saadud keemilised lisaained, mis valesignaale saates meid üha rohkem sööma ahvatlevad. Oleme samaaegselt nii ülesöönud kui alatoitumises, sest kvaliteetsete toitainete puudusel nälgime me rakutasandil.
Statistika teeb murelikuks. Eesti Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika andmetel on viimase kümne aastaga seedeelundkonna haiguste esinemissagedus kahekordistunud. Idiopaatilised ja “mujal klassifitseerimata tunnustega” haigusjuhud on mitmekordistunud. Üha enam esineb terviseprobleeme, mida tavameditsiin on võimetu sildistama või mis ei kajastu tehtud analüüsides sootuks.
Terviseteadlikul inimesel tekivad küsimused:
- Kas see, mida ma söön, on mu kehale parim kütus?
- Mida ma ise oma keha heaks teha saan?
Õige vastus: Toitu targalt ja võta vastutus oma tervise eest!
Teadlike valikute tegemiseks läheb tarvis toitumistarkust. Just seda me tahamegi siin jagada. Jõudu Sulle sel põneval teekonnal!