Toidud, mis meie keha- ja ajukeemiaga manipuleerivad

komm1

Arvatavasti on kõik kuulnud  mõnda väsinud ohet, et  tänapäeva toit ei ole enam see, mis ta vanasti oli. Vanasti oli rohi rohelisem, taevas sinisem  ja  söök  tervislikum.     Samas on  toidu kättesaamine nüüdisajal  jälle palju hõlpsam ning sellega seoses tuleb sagedamini ette nii  ülesöömist  kui lausa õgardlust, mille  Dante oma „Jumalikus komöödias“  viiendaks surmapatuks tituleeris.

Ligi 80% haigustest öeldakse olevat seotud  toitainete puudusega, seega võime siit järeldada, et suured toidukogused  ei taga meile veel  ilmtingimata piisavalt algmaterjali  keha toetamiseks ja korrashoiuks.   Oleme ülesöönud, kuid rakutasandil näljas. Ja see nälg ei möödu märkamatult – keha signaliseerib puudujääkidest   krooniliseks muutuvate haiguste, valu ja põletikuga. Nüüdsel ajal põevad ka lapsed  tõbesid, mida alles mõnikümmend aastat tagasi nimetati „vanainimeste  haigusteks“…

Samas ajal kui  intensiivpõllumajandus paiskab meie põldudele järjest uuemaid taimekaitsemürke ja väetisi, toob toiduainetööstus  poelettidele üha põnevamaid tooteid. Võime korvi torgata hõrgutava pähklikreemi, kus kogu topsi  kohta on peaaegu üks  pähkel,  kalamarja, mis on pikantselt templiroheliseks värvitud  ja marjasiirupeid, milles marjade sisaldus jääb alla 0,1 protsendi.  Avatud meelega  ostlejale jätkub uudistamist üksjagu!  Muide, kas teadsite,  et omaaegset laste lemmikut hematogeeni   ehk   „härjaverd“  tehakse nüüd   magustatud kondenspiimast?

Milliste ainetega tänapäeval töödeldud  toite tembitakse,  seda võime kõik kenasti  pakenditelt lugeda.  Seda muidugi juhul,  kui silm seletab ja kõik E-ained kenasti nime- ja nägupidi  peas on.  Kui palju me aga teame sellest, millest need E-ained tegelikult toodetud on? Kui palju oleme kuulnud nende kõrval- ja koostoimetest?   Kas tead vältida E-ained, mis  Sinu astmahaigele lähedasele suure tõenäosusega probleeme tekitavad?  Kas oled teadlik, milline sünteetiline molekul Sinu toidus võib üleannustamisel  hulgiskleroosi sümptomeid mimikeerida? Kas  oled juhtunud toidupakendilt lugema hoiatust, et  kui kannatad soolehaiguse käes, siis peaksid  seda E-ainet kindlasti vältima, kui Sa just tõvesümptomite tugevnemist ei soovi?

komm 2

Kuidas on üldse võimalik, et toidutööstus  paneb  rahuloleva ümina saatel  meie toidu sisse aineid, mille  Rahvusvaheline Vähiuuringute  Agentuur (IARC) on  kuulutanud  vähkitekitavaks või „potentsiaalselt kantserogeenseks“? Või kuidas see juhtus, et ulatasid oma pesamunale kinoelamuse kvintessentsina  lahkelt tuututäie komme, mis sisaldavad ajurakke kahjustavaid  ja kasvuhormooni pärssivaid aineid?

Aga pakendid, kuidas on lood nendega? Oled kindlasti lugenud  plastpakendite toksilisest toimest, aga millist siis ikkagi võib? Ja kuidas on lugu ühekordsete nõudega? Fooliumit kasutad?

Kuidas teha õigeid valikuid ja vältida sõna otseses mõttes mürgiseid toite? Mil moel  säästa iseennast ja oma lapsi  valedest valikutest, mis pikapeale tervisele hakkavad või juba olemasolevaid terviseprobleeme halvendavad?

komm

On selge, et  tsiviliseeritud  maailma osana pole meil  võimalik kõiki riske vältida, kuid  teatud infot ohtude tasalülitamiseks võiksime ju siiski omada. Toitumistarkus püüab antud teemasid jätkuvalt rambivalguses hoida ja oma fänne asjade käiguga kursis hoida, seda nii loengute kui blogiartiklite najal.