Taimede signatuuri doktriin oli tuntud juba Vana-Kreeka aegadel – nii rahvaravitsejad kui õpetlased uskusid, et Jumal on andnud inimestele vihjeid selle kohta, millised taimed mingile kehaosale või organile kõige kasulikumalt mõjuvad. Jumalik vihje peitub just taime või vilja inimkehale sarnanevas kujus, mustris või struktuuris.
Taimse signatuuri usku oli näiteks 16. sajandil elanud Paracelsus, kes kirjutas sellest isegi oma raamatus. Laiemalt hakkas uskumus levima aga peale saksa filosoofi ja müstiku Jakob Böhme raamatu “De signatura rerum, oder Von der Geburt und Bezeichnung aller Wesen” (ingl. k. „The Signature of All Things”) ilmumist 1622. aastal. Sarnasuse printsiipi ravimisel järgib ka homöopaatia, mille tunnuslauseks on „sarnane ravib sarnast“.
Kuid vaatame jumalikke näpunäiteid pisut lähemalt – äratundmisrõõmu peaks jaguma küllaldaselt.
Üks tunnustatumaid taimi silmade ravimiseks on silmarohi (ingl. k. eyebright). Kui vaatate lähemalt silmarohu õit, siis märkate kindlasti, et see sarnaneb märkimisväärselt silmaga.
Aju toetava toidu puhul pole Loodus fantaasiale just palju ruumi jätnud – Kreeka pähkel sarnaneb ajule nagu kaks tilka vett. Olemas on mõlemad ajupoolkerad, nii suuraju kui väikeaju ja isegi kurrud ajukoores. Ootuspäraselt sisaldab „ajupähkel“ aju tõhusalt toitvaid Omega 3 rasvhappeid. Sööge igapäevaselt mõni ajupähkel ja teie pea tänab teid!
Kes meist ei teaks, et porgandid on silmadele kasulikud. Ja voila! – porgandi ristlõige näebki välja täpselt nagu silmaiiris. Porgandid on tihkelt täis beeta-karoteeni, rasvlahustuvat antioksüdanti, mis muudetakse kehas silmi kaitsvaks A-vitamiiniks. Viimane tagab hea nägemise ja kaitseb silmi nt. maakula degeneratsiooni (kollatähni kärbumise) ja katarakti (hallkae) eest.
Vaadake nüüd kõrva, mida see teile meenutab? Oleks ju nagu ristlõige seenest? Selgub, et seente söömine võibki aidata kõrvakuulmist parandada. Samuti sisaldavad seened ainsa taimena D-vitamiini, mis on kasulik nii luudele kui kõrvade tervisele.
Punased oad meenutavad üks-ühele neere. Ubades on rikkalikult kiudaineid, vähe rasva ja naatriumit ning need aitavad suurepäraselt taskaalustada neerude tööd.
Kui tomatit lähemalt uurida, selgub, et see sisaldab mitut koda nagu südagi Tomatid ongi südamele väga kasulikud, seda eelkõige seoses lükopeeni suure sisaldusega. Lükopeeni näol on tegu rasvlahustuva antioksüdandiga, mis kaitseb südant ja veresooni võimsalt kahjustuste eest. Kui te tomatit rasvaga kombineerite ja pisut kuumutate, suureneb lükopeeni biosaadavus lausa mitmekordselt.
Varsseller meenutab pikki ja tugevaid luid. Seller ongi täis luukoe heaks terviseks olulist K- vitamiini ning kaltsiumit, magneesiumit, fosforit ja räni. Kas pole uskumatu, et luud sisaldavad protsentuaalselt umbes sama palju naatriumit kui seller? Kui menüüs pole piisavalt palju aluselist naatriumi, siis tõmmatakse see kompensatoorselt välja meie luudest. Sööge isukalt sellerit ja hoidke oma luud tugevad!
Ingver näeb sageli välja nagu magu ja seega polegi eriti üllatav, et taim on üliefektiivne just erinevate seedeprobleemide puhul. Hiinlased on ingverit maoprobleemide ja iivelduse puhul kasutanud juba tuhandeid aastaid. Samuti sobib see juurikas suurepäraselt vähendama puhitisi ja refluksi. Ingver kaitseb magu nii põletiku kui haavandite eest.
Kas banaan ei meenuta oma välimuselt mitte naerul suud…? Mäletatavasti reguleeriti mingi Euroopa Liidu seadusega lausa optimaalne banaanikõverus. Ja hea on, sest banaan peabki naerusuine olema, kuna sisaldab heaks tujuks vajalikku aminohapet trüptofaani. Trüptofaanist tehakse meie kehas serotoniin, nn. õnnelik närvivahendusaine, mis on oluline rõõmsa meele tekkimiseks ja tõhusaks ajutööks. Banaan sisaldab ka B6 vitamiini, mida keha serotoniini ja optimismi tootmiseks hädasti vajab. Murelikud eestlased, sööge banaani ja te naeratate rohkem!
Kas olete näinud, millised näevad välja kopsualveoolid? Kui ei, siis vaadake viinamarju. Alveoolid ehk kopsusombud on täidetud õhuga ning just seal toimubki gaaside vahetus: verest liigub alveoolidesse süsihappegaas, sissehingatud õhust liigub alveoolidesse aga omakorda hapnik, millega küllastatakse veri. Oma struktuuri poolest sarnanevad alveoolid viinamarjakobarale. Kui menüü sisaldab rikkalikult värskeid puu- ja aedvilju, on risk kopsuvähi või emfüseemi tekkeks tunduvalt madalam. Viinamarjad sisaldavad muu hea kõrval ka tervistavaid proantotsüanidiine – ühendeid, mis leevendavad allergilise astma sümptomeid.
Mandlisilmad? Väga õige! Mandlid on tõesti silmakujulised, ning aitavad tagada silmade, naha ja juuste head tervist. Mandlites on rohkelt monoküllastamata rasvhappeid ja E-vitamiini, mis toimib kehas antioksüdandina ning kaitseb kudedes olevaid õrnu rasvhappeid rääsumise eest. Mandlid aitavad vähendada ka silmade ümber olevaid tumedaid rõngaid ja leevendada silmade väsimust.
Oliivid meenutavad välimuselt pisut munasarju. Lisaks heale maitsele on need viljad ka kasulikud E-vitamiini, raua, antioksüdantide ja kiudaine allikad. Kõiki neid aineid läheb vaja viljakuse tagamiseks ja sigivusorganite heaks tööks. Oliivide söömine stimuleerib ja parandab munasarjade tööd.
Mis on seemneid täis ja kasvavad alati kahekaupa, parandavad meeste seksuaalset võimekust ja vastupidavust? Aga loomulikult viigimarjad. Idamaades teatakse juba ammu, et spermatosoidide arvukuse tõstmiseks tuleb süüa viigimarju. Ühtlasi aitab nende kaunite viljade sihikindel tarbimine sageli üle saada viimasel ajal tõusutrendis olevatest viljatusprobleemidest.
Ka maapähklitel on meeste libiidole ja munanditele oluline ja ergutav mõju. Keskajal olid maapähklid vaimulikele meestele kiriku poolt kohati isegi keelatud. Maapähklid on väga hea arginiini allikas – tegu on aminohappega, millel põhineb ka Viagra efekt.
Apelsin meenutab lähivaatlusel pisut rinnanäärmeid ning on teada, et see magus vili aitab stimuleerida lümfi liikumist rinnas. Apelsin sisaldab tsitruse flavonoide, mis on efektiivsed rinnavähivastased ühendid, kuna suudavad pärssida vähirakkude vohamist.
Kas avokaado läbilõige ei meenuta mitte emakõhus olevat loodet? Avokaado on viljakuse supertoit ja seda soovitatakse süüa emaka ja emakakaela probleemide puhul. Avokaadod aitavad tasakaalustada naissuguhormoone, vähendada rasedusest jäänud ülekaalu ning kaitsta emakakaelavähi vastu. Väidetavalt läheb keskmiselt 9 kuud aega, et avokaadoõiest saaks valminud vili – veel üks kaunis paralleel naise elu ja lapseootusega.
Lõpetuseks natuke nalja ka 🙂