Maksadetoksi toetamise olulisust ei ole võimalik kaasajal üle toonitada. Oleme ööpäevaringselt mõjutatud keskkondlikest kemikaalidest, millest paljudel on endokriinsüsteemis lühist tekitav võõröstrogeenne toime.
Võõr- ehk ksenoöstrogeensetel ühenditel, mille hulka kuuluvad muu seas ka tuntud taimekaitsemürk glüfosaat (Round-up), plastikutest ja kehakeemiast pärit ained ning raskmetallid, on kehaomasest östrogeenist sadu kordi tugevam mõju. Sageli annab koormusele esimesena järele just kilpnääre, keha kõige negatiivsema laenguga organ.
Kilpnäärme alatalitlus toob kaasa maksa detoksi II faasi häirumise ning seeläbi östrogeeni kuhjumise suurenenud riski. See on põhjuseks, miks kilpnäärmeprobleemidega kaasnevad tihti sapikivid, vähenenud viljakus, fibrotsüstilised rinnad, polütsüstilised munasarjad, PMS, migreenid, rasked menopausivaevused ja kehakaalu tõus. Ja nagu sellest kõigest veel ei piisaks, on östrogeeni domineerimine “halliks kardinaliks” ka ärevushäirete (s.h. sotsiaalse ärevuse) ja meeleolu kõikumiste taga.
Pelgalt hormonaalsele asendusravile ei maksa lootma jääda, sest ravim ei tegele probleemi põhjusega. Samuti vihjavad hiljutised teadusuuringud sellele, et levotüroksiini tarbimine võib suurendada rinnavähi riski. Loodetavasti toovad teadlased teemasse lähiajal täiendavat selgust. Seniks võib toetuda kindlale teadmisele, et meie hormonaalsüsteem toimetab tagasisidestusmeetodil ning muutused ühe hormooni tasemes mõjutavad automaatselt ka teiste hormoonide sekreteerimisrütmi.
Kõrgem östrogeenitase pärsib kilpnäärme aktiivhormooni jõudmist kudedesse. Tekib tige nõiaring, millest välja pääsemine nõuab sihikindlat pingutamist. Pole lootagi, et mõne klaasi taimetee või purgitäie üleshaibitud toidulisandi söömine olukorda dramaatiliselt parandada võimaldaks. Samuti on naiivne arvata nagu vajaks maks toetamist ainult kevadeti, keskkondlik toksiline koormus püsib ju endiselt kõrgena ka teistel aastaaegadel.
Seega on võtmesõnaks pidev ja elukestev panustamine ning seda nii toidu, joogi, vajadusel lisandite, kompresside kui toksiliste kemikaalide teadliku vältimise abil. Õnneks pakub nii loodus kui teadus meile selleks vaimustavaid võimalusi, oska neid vaid ära kasutada. Suurepäraseid Ideid maksadetoksi toetamiseks ja östrogeense koormuse vähendamiseks leiad ohtralt ka Toitumistarkuse lehelt, kui need sõnad otsireale sisestad.