Kas teate, mis ennustab mehe südameataki riski paremini kui tema vererõhunäidud, geneetiline taust (eelmiste põlvkondade põetud südamehaigused) või vilets suitsetamisharjumus? Vastus on… erektsioon. Just nimelt! Nii ootamatuna kui see ka ei mõju, peaksid kõik südamearstid tundma elavat huvi oma meespatsientide voodielu vastu, sest just mehe võimekus hoida erektsiooni on suurepäraseks indikatsiooniks ka tema veresoonte tervisest. Puuduv või puudulik erektsioon vihjab viletsale elustiilile ja haigetele veresoontele juba 3-4 aastat enne seda kui valu rindu lööb.
Inglise arst Thomas Sydenman pani juba 400 aastat tagasi kirja mõttetera: “Inimene on nii vana kui on tema veresooned.“ Tegu on aegumatu tõsiasjaga – inimese keha on tervik. Nii võibki mehe erektsiooni ehk peenisesse verd viivate arterite tervise põhjal teha teatud järeldusi ka tema ülejäänud veresoonte seisundi kohta. Eks ütleb ju Eesti vanasõnagi, et paja ühes servas pole võimalik paksemat suppi keeta…
Keha kõikide arterite, kaasaarvatud peenise arterite sisekest ehk endoteel on vaid ühe raku paksune kiht, mis toodab gaasi nimega lämmastikoksiid (NO), mis hoiab vere voolavana, ennetab trombiohtu ja arterite ahenemist. 1998. aastal pälvisid kolm teadlast lämmastikoksiidi kui kardio-vaskulaarsüsteemi signaalmolekuli uurimise eest lausa Nobeli meditsiinipreemia.
Tugev endoteel tagab tugevad veresooned, mis omakorda panevad aluse nii kvaliteetsele erektsioonile kui jõudsale südametööle. Kahjustatud endoteel ja selle võimetus lämmastikoksiidi toota jätab seevastu keha hätta trombide, kõrge vererõhu, infarktiohu ja erektsioonihäiretega. Tuntud toitumis- ja terviseekspert dr. Michael Greger on Darwinit parafraseerides nimetanud seda tendentsi nii tabavalt „ainult kõige jäigemad jäävad ellu“ (ingl. k. survival of the firmest).
Erektsioonihäire on hämmastav südamehaiguste ennustaja. Kui olete 40-49 aastane mees ning teil pole teadaolevaid südameprobleeme, küll aga kannatate erektsioonihäirete all, siis on teil kuni 50 korda suurem tõenäosus tulevikus südamehaigusi põdeda kui sama vanadel meestel, kel erektsioonihäireid ei esine. Nii võimsat riskifaktorit esineb meditsiinis harva (võrdluseks, et suitsetamine võib potentsiaalse südamehaiguse riski tõsta kolmekordselt).
Mis siis endoteeli kahjustab ja mida mehed enda jaoks ära saavad teha? Riskides mõjuda ebaoriginaalsena, peab siiski alustama algusest, ja nimelt tervislikust toidust ja elustiilist. Töödeldud, transrasvade, suhkru-, soola- ja kemikaaliderikkad toidud-joogid, kõrge stressitase, istuv elustiil, vilets unekvaliteet ja keskkonnamürgid suruvad põlvili ka tugevaima organismi.
Värsked terviktoidud ehk nn. vikerkaaredieet, milles on ülekaalus värvilised aed-, leht- ja puuviljad on see, mis paneb aluse mineraalidest- vitamiinidest kosutatud kehale ning tervele vaimule. Kvaliteetset menüüd peaksid toetama ka aktiivne liikumine, värske õhk ja teadlik enesehoid (toksilistest keskkonnamürkidest, kiirgusest (mobiiltelefonid püksitaskus!), alkoholist jms. hoidumine).
Tänapäeval, mil erektsiooniprobleeme esineb väidetavalt ligi 50 protsendil üle 40-aastastest meestest, tuleks sel teemal rohkem rääkida. Seksuaaltervis viitab kogu keha olukorrale ja valehäbi on siin kohatu.
P.S. Meeste “kindlameelsust” tõstvatest toitudest võib lugeda ka siit
Allikad
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10217961
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19181643
http://www.mindbodygreen.com/0-13561/survival-of-the-firmest-what-your-erection-says-about-your-health.html
http://nutritionfacts.org/