Kas teadsite, et uuringute järgi on nii praegustel ja endistel menopausijärgse hormoonasendusravi (HAR) kasutajatel suurem risk haigestuda rinnavähki? Juba 1997. aastal läbiviidud 51 uurimusest koosnev meta-analüüs näitas suurenenud rinnavähi riski naiste hulgas, kes menopausi järgselt viis või rohkem aastat HAR-i olid tarvitanud. Platseebogrupiga võrreldes avastati HAR-i tarvitanute vähk valdavalt hilisemas staadiumis, samuti olid kasvajad suuremad.(1) Lühiajaline hormoonide tarvitamine ei näi siiski rinnavähi riski tõstvat.(2)
Kasutusel on kahte tüüpi hormoonasendusravi: kombineeritud, östrogeeni ja sünteetilise progesterooniga (progestogeeniga) HAR ning ainult östrogeenil baseeruv HAR. Kombineeritud HAR-i kasutajate rinnavähki haigestumise risk on suurem ka lühiajalisel kasutamisel, samuti on uuringud näidanud, et vähk avastatakse hiljem. Keskmiselt kaks aastat peale HAR-i võtmist taandub vähirisk HAR-i eelsele tasemele.
Uuringute põhjal tõstab rinnavähki haigestumise riski ka ainult östrogeenil põhinev hormoonasendusravi, kuid ainult juhul, kui seda on tarvitatud rohkem kui 10 aastat. Samuti suureneb selle HAR-i vormi kasutamisel risk haigestuda munasarja vähki.(3)
Muu hulgasi suurendab HAR-i kasutamine ohtu haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse ja sapipõiepõletikku (koletsüstiiti), tõuseb ka potentsiaalne võimalus tromboembooliate tekkeks. Siiani pole tõestust leidnud väide nagu aitaks hormoonasendusravi ära hoida dementsust. (3)
Osade uuringute põhjal pakub HAR lühiajalist kaitset osteoporoosi eest, aeglustades luutiheduse vähenemise kiirust. Samas on selgunud, et saavutatud taseme hoidmiseks peaks HAR-i tarvitama lõputult ning eelmainitud kõrvaltoimete tõttu ei saa seda kuidagi soovituslikuks pidada. Väidetavalt kiireneb luutiheduse vähenemine kohe peale hormoonasendusravi lõpetamist ja juba 10 aasta pärast ei ole vahet HAR-i tarvitanute ja mittetarvitanute luumassi tiheduse vahel. (4)
Nii suukaudsed antibeebipillid kui hormoonasendusravi kuulutati avalikult kantserogeenideks juba 2005. aastal, kui Prantsusmaal, Lyonis kogunes Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri (IARC) kutsel kaheksast riigist pärit ekspertide grupp. Publitseeritud teadusuuringute põhjal järeldas rahvusvaheline teadlaste paneel, et tegu on I gruppi kuuluvate vähki põhjustavate preparaatidega. (5) Samasse gruppi kuuluvad kantserogeenid on ka näiteks tina ja benseen.
Siinkohal tasub meenutada, et sünteetilist hormoonasendusravi hakati laiemalt kasutama alles 1960.-ndatel aastatel. Aastatuhandeid enne seda on naised üleminekueas tarvitanud taimseid preparaate, millel eelpoolloetletud kõrvaltoimed puuduvad. Ka võib kindlalt väita, et klimakteeriumiaegsed kaebused on sagenenud seoses muutunud söögisedeli, elustiili ja keskkonnamürkidega. Teatud kultuurides, näiteks Aasias, mis on tuntud oma taimtoidu- ja kalalembelise köögi poolest, ei tuntud üleminekueaga kaasnevaid kuumahooge ega meeleolumuutusi enne, kui sinna jõudis läänelik toidukultuur.
Nüüd siis soovitused:
- Hoidu oma keha sünteetiliste hormoonidega mürgitamast.
- Söö igapäevaselt külluslikult taimset terviktoitu, sest kiudaine aitab kehast liigseid, hormonaaltasakaalu häirivaid jääke väljutada.
- Langeta liikumisega teadlikult oma stressi, kuna kõrgenenud stressihormoonide tase viib segadusse ka suguhormoonid. Samuti on liikumine äärmiselt oluline luulise maatriksi stimuleerija.
- Hormonaalsete probleemide puhul toeta maksa, selleks soovitame tarbida peeti, artišokki, kurkumit, nõgest ja maarjaohakat.
- Vähenda otsustavalt suhkru, alkoholi, kohvi, teravate toitude ning piima- ja lihatoodete tarbimist.
- Joo rikkalikult puhast vett, see aitab taastada kuumahoogude ajal higistamise läbi kaotatud vedelikku. Hästi hüdreeritud keha annab aga omakorda vähem põhjust kuumahoogude tekkimiseks.
PS. Hormoonide teema väärib kindlasti põhjalikumat käsitlust. Kui oled huvitatud individuaalsest konsultatsioonist, võta meiega ühendust aadressil info@toitumistarkus.ee.
Allikad:
1. R. Lakshmi et al. Breast cancer risk factors: preventable and non-preventable. International Research Journal of Pharmacy. Oct 2012. ISSN 2330-8407
2. Colditz GA. Hormones and breast cancer: evidence and implications for consideration of risks and benefits of hormone replacement therapy. J Womens Health. Apr 1999; 8(3):347-57.
3. Nelson HD, Humphrey LL, Nygren P, Teutsch SM, Allan JD. Postmenopausal hormone
replacement therapy: scientific review. JAMA. 2002 Aug 21; 288(7):872-81.
4. Schneider DL, Barrett-Connor EL, Morton DJ. Timing of postmenopausal estrogen for optimal bone mineral density. The Rancho Bernardo Study. JAMA 1997;277:543–47.
5. IARC Monographs programme finds combined estrogen-progestogen contraceptives and menopausal therapy are Carcinogenic to humans. International Agency for Research on Cancer. Press Release N° 167. 29 July 2005.