
Näen vastuvõtul sageli inimesi, kelle B12-vitamiini tase on madal. Ometi määrab B-vitamiinide (k.a. B12) tase ära selle, kuidas meie närviimpusid levivad, kuidas meie närvissüsteem ja rakumembraanid Omega 3 rasvhappeid omastada suudavad, kuidas meie detoksimehhanismid töötavad jne. jne. jne.
Kontrolli kindlasti oma B12-vitamiini taset, kui tarbid:
- antibeebipille
- antidepressante
- maohappe tootmist pärssivaid ravimeid: Nexium, omeprasool jms
- antipsühhootikume
- II tüübi diabeedi ravimeid (metformiini)
- allergiavastaseid ravimeid (antihistamiinikume)
- H2 blokaatoreid
- prednisoon
- jms.
Ja ära rahuldu analüüsinäiduga, mis jääb alla 300, vaid tee sel juhul ka B12-vitamiini aktiivvormi ehk holotranskobalamiini test, kontrollimaks, kas vitamiinitase on piisav.
B12-vitamiin on ülioluline meie meeleolu seadistamiseks, hormonaalsüsteemi toetuseks, põletiku langetuseks, detoksi- ja metüülimismehhanismide töökorras hoidmiseks. Tänapäeval nii sagedased seedeprobleemid k.a. mao alahappesus, helikobakteri infektsioon, gastriit jms võivad mõjutada ja takistada B12-vitamiini omastumist.
NB! B12-vitamiini puudus on sagedane defitsiit depressiooni sümptomite korral, seda eriti just vanemaealiste puhul, kelle puhul mao alahappesus on väga levinud. B12-vitamiini puudus mõjutab rängalt ka kognitiivset võimekust, mälu ning võib anda nn. pseudodementsuse sümptomeid.
Kui avastad, et sinu tase on madalapoolne, on oluline läbi mõelda põhjused, mis antud defitsiidi esile on kutsunud. Vaata üle ja vajadusel suurenda oma loomse toidu tarbimist ning võta vitamiini ka heas vormis juurde. Eelista sünteetilises vormis B12-vitamiinile ehk tsüanokobalamiinile kindlasti parema biosaadavusega vorme nagu metüülkobalamiin ja adenosüülkobalamiin.
Biosaadavas vormis B12-vitamiini leiad vedelal kujul ka siit:
NB! Räägime vääramatult olulistest toitainetest pikemalt ka naiste tervisele pühendatud loengul, mis toimub Pärnus, 25. 02. Loengu lisainfo: https://www.facebook.com/events/907374221471333