Eksperdid annavad nõu, kuidas tunda ära kvaliteetne probiootiline lisand

pro

Üks kõige  kiiremini kasvavaid  toidulisandite kategooriaid on tänapäeval probiootikumid, seda seoses järjest võimsamate mikrobioomi uuringutega. Väike meeldetuletus kõrvalseisjale: väidetavalt trumpavad  meie kehas olevad mikroorganismid arvuliselt meie oma rakud lausa kümnekordselt üle.  Loota, et see ülekaalukas armee meie geeniekspressiooni, isu, tujusid ja tervist mõjutamata jätaks, oleks pehmelt öeldes naivistlik.  Ka algselt steriilseks peetud rinnapiimas on nüüdseks avastatud rohkem kui  700 erinevat bakteriliiki, mis on kõik omal tähtsal moel beebi arengusse panustavad.

Erinevad mikroorganismid ei ole olulised pelgalt meie sooletrakti terviseks, vaid kannavad hoolt toitainete lõpliku lagundamise, paljude vitamiinide sünteesi ja mineraalide imendumise eest. Meie bakteriaalse vennaskonna õlgadele langeb kohustus kaitsta meid  halbade välismõjutuste eest ning vahetada  oluliste biomolekulide sünteesimise abil  infot iga viimse kui keha organiga.  Meie mikrofloora ei ole pelgalt bakterid, seened ja  ainuraksed, see on oluline informatsioon, mis annab kehale tagasisidet nii mikro- kui  makrokosmoses toimuva kohta.

Olen palju kirjutanud hapendatud toitude rollist  kõrge immuunsuse hoidmisel, kuid raskematel juhtudel  vaid nendest ei piisa. Kuidas valida oma tervise toetamiseks õigeid probiootikume?  Turul laiutab ju kümneid ja kümneid tooteid, millesse peaksime panustama?

Järgnevalt toon ära paar olulist näpunäidet, millest soovitavad lähtuda ka  terapeutilistele toidulisanditele   pühendatud konverentsil kõnelenud eksperdid.

m

 

  • Vali lisand, millesse on kaasatud  arvukalt erinevaid tüvesid.

Tõeliselt väekas lisandis on omavahel põimunud erinevad, sümbiootiliselt toimivad bakteriaalsed jõud. Kõik bakterid vajavad oma kõrvale teisi, nendega sünergiliselt tegutsevaid tüvesid. Koostöö viib edule ja just õnnestunud kogukond on see, mis üksteisel toimetada aitab.  Pole erilist mõtet valida lisandit, kus on sees vaid  paar  bakteriliiki.

  • Vali probiootikum, millel on lisaks bakteritüvele kirjas ka konkreetne, kliiniliselt tunnustatud alaliik.

Oleme küll kõik inimesed (Homo sapiens), kuid samas  väga erinevad – mõnel meist on sinised silmad, mõned pruunid, mõni meist on pikk ja habras, teine  aga tugev ja lühike. Ka bakteritüvedel on kümneid  alaliike, ning mitte kõiki neid pole kliiniliselt uuritud.  Nii nt. on olemas Lactobacillus Acidophilus La-14, L. Acidophilus  PXN35, samuti L. Acidophilus dds 1 jt.   Konkreetse vaevuse puhul oleks mõttekas kontrollida, kas bakteritüvi  ja selle alaliik ikka adresseerib konkreetset probleemi.

Mõned neist on nt. suurepärased depressiooni  või  autismihäire puhul,  samas ei pruugi aga avaldada erilist mõju  hormonaalsüsteemile. Mõni teine on parim helikobakteri korral, kuid ei oma mingit toimet reisil tekkivale kõhulahtisusele

probiotic

  • Vältige probiootikume, milles juba sisaldub prebiootikum (nt. inuliin või fruktooligosahhariidid (FOS)

Uuringud on näidanud, et kiudaine ehk prebiootikumi lisamisega tootele võib  ajapikku kaasneda niiskuse tõus, mis võib bakterite arvukusele ja töökindlusele saatuslikuks saada.  Sel juhul ei pruugi  Teie tootes tarvitamise hetkeks enam  pakendil märgitud koguses aktiivseid, kolooniaid moodustavaid baktereid olla.

  • Vali lisand, mis on pulbri või kapsli kujul!

Tabletiks pressimine nõuab tugevat survet,  mis ei pruugi bakterite jätkusuutlikkusele just kasuks tulla. Eelistada tuleks pulbri või kapsli kujul lisandeid, mis on näidanud uuringutes võimekust mao happelises sisus ellu jääda.

  • Ja lõpetuseks: rohkem pole alati parem!

Paljude konditsioonide puhul võib suur kogus probiootilisi baktereid vallandada kehas raske  Herxheimeri reaktsiooni ehk ägeda puhastumise, mille puhul tervis hoopis viletsaks võib minna. Seega tuleks alustada pigem tasa ja targu, keha detoksiprotsessi võimalikult erinevate vahenditega toetades ning parem veel, kui õppinud terapeudi juhendamisel.

NB! Toitumistarkuse e-poes leiduva kvaliteetse probiootikumiga võib tutvuda siin.