Toida mulda, muld toidab sind!
Kuulake ülalolevat intervjuud Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luigega.
Muuhulgas on juttu meie toidu ja põhjavee mürgistumisest, muldade toitainelisest vaesustumusest; ohtudest, mida lageraie metsade tervisele kaasa toob, ja sellest, kas meil ikka õnnestub toksilisi taimekaitsejääke viljadelt maha pesta.
Juttu tuleb ka glüfosaadist, mille ohtudest olen varasemalt korduvalt kirjutanud. Väidetavalt on glüfosaati nüüdseks leitud juba ka 150 m sügavuste puurkaevude veest.
Meenutuseks: Eestimaa põldudel ja era-aedades kasutatav glüfosaat (Roundup-i toimeaine) põhjustab uuringute kohaselt häireid immuun- ja hormonaalsüsteemis.
Tegu on lootetoksilise (teratogeense) herbitsiidiga, mis suurendab loote surevuse, sünnikaalu vähenemise ja väärarengute riski. Lisaks on leitud, et glüfosaadiga kokkupuude tõstab silmakae tekke, läätse kahjustumise, rinnavähi rakkude kiirenenud jagunemise, pankrease- ja maksavähi riski.
Glüfosaadi mõjul tõuseb süstikuna taevasse ka mitte-Hodgkini lümfoomi haigestumise risk. 2019. a. tehtud analüüsi kohaselt tõuseb vähirisk lausa 41% võrra.
2022. aasta detsembri seisuga on Roundupi tootja Monsanto jõudnud kokkuleppele ligi 100 000-s Roundupi kohtuasjas ning maksnud hagejatele välja ca 11 miljardit (!) dollarit.
Kuigi need kokkulepped moodustavad peaaegu 80% kõigist pooleliolevatest Roundupi nõuetest, on endiselt töös ca 26 000–30 000 aktiivset Roundupi kohtuasja ning regulaarselt algatatakse uusi kohtuasju Roundupi asjus.
Uuringud on näidanud, et glüfosaat ei pruugi kehast täielikult väljuda, mistõttu on põhjus eeldada, et aminohappe glütsiiniga sarnane glüfosaat inkorporeeritakse valkudesse, kus see tekitab olenevalt asukohast vähemal või rohkemal määral probleeme. Näiteks on teada, et müosiini (peamisse lihasvalku) inkorporeeritult võib see pärssida müosiini võimekust kontrakteeruda, mis võib omakorda põhjustada probleeme organite talitlusega.
Tänapäeval on glüfosaat juba nii uriinis kui rinnapiimas. Eestis pole seda mõõdetud, aga USA-s küll. Dr Stephanie Seneff rääkis juba aastaid tagasi, millised väärarengud võivad kaasneda glüfosaadi tarvitajate kolmandale generatsioonile, ehk siis tarvitajate lastelastele. Kolmas generatsioon ongi sündinud…
Dr Stephanie Seneffi ettekannet glüfosaadi kaugeleulatuvatest mõjudest saab kuulata siit: