Ketogeenne dieet ja vähiravi

Kuuldavasti on paljud vähihaiged  oma  haigusest üle saanud just ketogeense dieedi abil, mis kutsub üles loobuma süsivesikutest ja asendama need tervislike rasvade ja valguga. Loomkatsed on näidanud, et hiired, kes pandi süsivesikutevabale dieedile paranesid üliagressiivsest, metastaatilisest vähist isegi paremini kui need hiired, keda raviti kemoteraapia abil.

Meie normaalsed  rakud on metaboolselt paindlikud ja suudavad vajadusel energia saamiseks glükoosi asemel  ümber lülituda ka rasvade ainevahetusest  tekkivatele ketoonidele. Vähirakkudel selline omadus aga puudub ja seega, kui elimineerida keha poolt suhkruks muudetavad süsivesikud oma menüüst ja asendada need rasvaga, võib ühtlasi tõhusalt näljutada ka vähirakke.

Rasvade söömine ei ole  südamele kahjulik, küllastatud rasvade ja südamehaiguste vaheline seos on juba ammu ümber lükatud. Hoiduma peaks aga kindlasti töödeldud toitudega kaasnevatest transrasvadest ja  liigsest Omega 6, mida leidub ohtralt nii rafineeritud taimeõlides kui poolfabrikaatides.

Kindlasti tuleb ketogeense dieedi juures suurt tähelepanu pöörata rasvade kvaliteedile. Kõige tervislikumad ja  paremad rasvad sisalduvad kookosrasvas, avokaados, tooretes pähklites-seemnetes,  võis, orgaanilistes munades. Kindlasti tasuks aukohal hoida ka Omega 3 sisaldavad kalad.

Ketogeenne dieet sisaldab keskmiselt 50-70% tervislikke rasvu. Sama dieeti kasutatakse juba aastaid edukalt krooniliste migreenide ja epilepsia raviks (näiteks Inglismaal), kuigi päris täpselt ei osata selle dieedi edu tagavaid mehhanisme veel seletada.

Ja lõpetuseks  optimismi süvendav julgustus neile, kes kardavad, et rasvade söömine neid paksuks võiks teha. Christer Enkvist, rootslasest ülemarst on öelnud: „Arvata, et rasvasöömine teeb paksuks on sama rumal, kui arvata, et roheliste aedviljade söömine teeb roheliseks!“  🙂  Ja seda võib väita täiesti biokeemilistel põhjustel: nimelt ei toodeta rasvade söömise ajal rasvaladestavat hormooni insuliini, küll aga  ohtralt rasvu energiapõletuseks vabastavat hormooni, glükagooni. Seega põletatakse rasva söömisel sõna otseses mõttes rasva ehk teisisõnu, te kaotate kaalu.

Ketogeense dieedi kasuks on siiski soovitav otsustada alles pärast avatud meelega arsti või toitumisnõustajaga konsulteerimist. Ketogeense dieedi ajal on äärmiselt oluline tarbida piisavalt vett, kiudaineid ja antioksüdante.

Ketogeense dieedi ja vähiravi teemaga saab põhjalikumalt tutvuda siin: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/03/10/ketogenic-diet.aspx?np=true

Lisa kommentaar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.