Östrogeeni-teemalise postituse jätkuks.
Hormonaalse tasakaaluga manipuleerimine ei ole reeglina hea mõte. Ka beebipillide ja hormoonasendusravi kasutamine pole kehale nii turvaline kui meile meeldiks mõelda.
Aga kuidas on lugu hormoonspiraal MIrenaga?
2014. aastal ajakirjas Obstetrics and Gynecology avaldatud uuringus leiti, et levonorgestreeli vabastav emakasisene süsteem (LNG-IUS) või progesterooni vabastav IUD võib olla seotud rinnavähi oodatust suurema (+19%) esinemissagedusega.
2020. aastal avaldatud metaanalüüsis järeldadakse:
“Praegused tõendid näitavad, et LNG-IUS (k.a.hormoonspiraal Mirena) kasutajatel on suurenenud rinnavähi risk sõltumata vanusest ja näidustustest. LNG-IUS mõju rinnavähi riskile näib olevat suurem vanematel kasutajatel.
Kuid meie süstemaatiline ülevaade tuvastas olemasolevates uuringutes metoodilisi probleeme ja segavad tegurid võivad põhjustada vähemalt murdosa LNG-IUS-i kasutamisega seotud riskimõjudest. Sellegipoolest peaksid LNG-IUS-i kasutajad nendest suundumustest teadlikud olema.
Usume, et LNG-IUS-i pikaajaliseks kasutuseks määramisel tuleb olla ettevaatlik ja riskid tuleb tasakaalustada tervisega seotud kasudega (nt tõhus menstruaalverejooksu ravi ja kirurgiliste sekkumiste vältimine), seda eriti naiste puhul, kellel on rinnavähk jms. riskitegurid, nagu vanadus, rasvumine ja perekondlikud eelsoodumused.”
Rahvusvaheline vähiuuringute agentuur (IARC) on nii antibeebipillid kui hormoonasendusravi (HAR) juba 2005. aastal I grupi kantserogeenideks kuulutanud.
Naised, kelle lähisugulastel/perekonnas on esinenud hormoontundlikke kasvajaid, peaksid enne sünteetiliste hormoonide kasutuselevõttu kindlasti pikema mõtlemisaja võtma.
Kirjutasin teemast pikemalt ka siin: