Kaks inimest võivad olla ühevanused, sama kaalu, sama rasvaprotsendi ja sama KMI ehk kehamassiindeksiga, kuid täiesti erinevate terviseriskidega sõltuvalt sellest, kuhu nende üleliigne rasv on kogunenud.
TOFI (ingl. k. thin outside, fat inside) ehk “väljast sale, seest paks” on väljend, mis väärib meelde jätmist, kuna antud fenomeniga kaasnevad kõrged terviseriskid.
TOFI on igati kõnekas akronüüm, sest seda öeldes meenub ju kohe ingliskeelne “toffee” s.t. iiris (karamelliseeritud ülimagus maius).
Selgituseks:
Meie keha võimaldab paigutada rasva kolme põhilisse depoosse:
- nahaalune ehk subkutaanne rasv
- organitevaheline ehk vistseraalne rasv
- rasv, mis koguneb maksa.
Erinevate depoode täitumine toob kaasa erinevad riskid.
Organism võib tolereerida isegi kuni 10 lisakilo nahaaluse rasvana, enne kui see tervist mõjutama hakkab, samal ajal kui juba 2 lisakilo vistseraalset rasva mõjutab meie hormonaalset tasakaalu drastiliselt, tõstes insuliini resistentsuse ja 2. tüübi diabeedi riski.
Maksa taluvuspiir jookseb aga veelgi madalamalt: pelgalt 0,13 kilo rasva annab maksa tervisele ränga hoobi. Rasvmaks on kerge tekkima liigse alkoholi ja vaba fruktoosi ning transrasvade tarbimise tõttu, samuti nt. hargnenud ahelaga aminohapetega liialdamise tagajärjel.
Vistseraalne rasv on nn. stressirasv, millest on raske, et mitte öelda võimatu vabaneda ilma stressiteemat adresseerimata.
Mitte ilmaasjata ei öelda, et 60% meie tervisest ja heaolutundest sõltub sellest, mis toimub kahe kõrva vahel.
Food for thought!