Paljud lisandid, mida tervisepoodides ja apteekides müüakse, ei toimi tegelikult nii efektiivselt, kui meile muljet jätta tahetakse. Samuti on müügil suur hulk lisandeid, mis on parema hinna huvides tehtud odavast ja ebakvaliteetsest algainest või müüakse neid viletsa biosaadavusega vormides. Looduses teatavasti vitamiine isoleeritud kujul ei eksisteeri, seega tuleb organismil tükk aega tööd teha ja rakke n.ö. veenda, et need isolaate üldse omastaksid. Sünteetilistel vitamiinidel on parimal juhul vaid 50% naturaalsete vitamiinide efektiivsusest ja vastupidiselt ootustele suruvad need sageli maha organismi võimet toidus olevaid vitamiine absorbeerida.
Vahel unustatakse ka tõsiasi, et taimseid lisandeid ja vitamiine tuleb võtta pikka aega, et need kehale ka tegelikku toimet avaldada jõuaksid. Kui teha vaid lühike kuur, on kerge lisandi tõhusus olematuks kuulutada ning kogu loodusravi „puukallistajate“ pettuseks tembeldada.
Mõned lisandid toimivad seevastu tõeliselt efektiivselt – nende väekust ja toimekiirust võib võrrelda farmakoloogiliste ravimitega. Järgnevalt olgu ära toodud neli lisandit, mis ravimitööstusele oma efektiivsuse ja toimekiirusega silmad ette teevad.
Küüslauk alandab tõhusalt vererõhku
Küüslauk oli teada-tuntud meditsiiniline taim juba vanade kreeklaste ja roomlaste aegu. Küüslaugu toimeaine allitsiin võib alandada kolesterooli lausa 10-15 % võrra. Veelgi märkimisväärsem on küüslaugu võime alandada vererõhku.
210 patsiendiga tehtud uuringus alandas küüslauk vererõhku efektiivsemalt kui vererõhuravim Atenolol. Küüslauk on ka efektiivne immuunsuse tõstja ja viirustega võitleja. Küüslauk vähendab viirustesse haigestumist, kiirendab haiguse kulgu ning tõvest taastumist.
Kurkumiinil on võimas põletiku-, valu- ja depressioonivastane toime
Kaunist kollast kurkumit on Indias meditsiinilise vürtsina kasutatud juba tuhandeid aastaid. Viimastel aastatel on aga lahti läinud kurkumi aktiivaine kurkumiini maruline uurimine. Teadlastel on õnnestunud kindlaks teha, et kurkumiin võitleb põletikuga blokeerides põletikku signaliseerivaid molekule (NF-kB). Oma võimsa toime tõttu võib kurkumiini tõhusust vabalt võrrelda levinud valuvaigistitega. Ja loomulikult tuleb märkida, et vastupidiselt levinud valuvaigistitele puuduvad kurkumil kõrvaltoimed.
Kurkum on tõhus põletikualandaja, maksapuhastaja ja hormonaalne korrastaja. See imeline vürts on oma antioksüdantsete omaduste tõttu efektiivne nii südameprobleemide, Alzheimeri kui vähkkasvajate korral.
Uuringutes on ka selgunud, et 500 mg kurkumiini päevas toimib reumatoidartriidi puhul efektiivsemalt kui diklofenak. Samuti on leitud, et kurkumiin toimib depressiooni korral sama tõhusalt kui tuntud antidepressant Prozac.
NB! Rasvaga kombineerimine ja mustast piprast pärit bioperiin suurendab rasvlahustuva kurkumiini imendumist 2000%.
Berberiin alandab drastiliselt veresuhkru taset ja parandab ainevahetust
Berberiini näol on tegu alkaloidiga, mida leidub mitmetes taimedes, muu hulgas nii kukerpuus kui Kanada koldjuures. Berberiin vähendab glükoosi tootmist maksas ja parandab hüppeliselt insuliinitundlikkust. Berberiin võistleb efektiivsuses tuntud diabeediravimi Metforminiga ja seda ilma mingisuguste kõrvaltoimeteta. Metforminiga võib teatavasti muu hulgas kaasneda ka iiveldus, isutus, sooleprobleemid ja kõhuvalu.
Berberiinil on tugev seente ja parasiitide vastane ning antibakteriaalne toime. Lisand pakub tõhusat leevendust nii südamehaiguste kui Alzheimeri sümptomite puhul.
Punase riisi ekstrakt on looduslik kolesteroolialandaja
Statiinid ehk kolesteroolialandajad on antatsiidide (maohappesuse alandajate) kõrval ravimifirmade kõige tulusam müügiartikkel. Kolesterooli tootmise pärssimisega maksas kaasneb tugev surve kogu keha energiatootmisele, kuna blokeeritakse ka energiavitamiin Q10 tootmine. Statiinid mõjuvad raskelt kogu organismile, tekitades lihasvalu, sõltuvushäireid, takistades ajutööd. Statiinid suurendavad tugevalt Parkinsoni ning rinnavähki haigestumise riski. Kurioosumina on üheks statiinide kõrvalnähuks ka südameprobleemide tekitamine.
Fermenteeritud punase riisi ekstraktil on nn „halba“ kolesterooli vähendav toime, taim sisaldab ainet nimega monakoliin K, mis toimib identselt Lovastatiiniga. Punase riisi ekstrakt suudab alandada nii LDL kolesterooli kui triglütseriidide taset ja tõsta „head“ HDL kolesterooli.
5000 patsiendiga tehtud uurimus näitas, et punase riisi ekstrakt vähendas südamerabanduse riski tervelt 45% võrra. Toimeaine määr on erinevates preparaatides väga erinev, varieerudes isegi kuni 100 korda, seega tuleks ravi eesmärgil kindlasti valida kvaliteetne lisand, kus on farmakoloogiliselt aktiivne doos toimeainet.
NB! Mainitud lisandid on väga väekad, seega tuleb neisse suhtuda lugupidavalt ja mitte üle doseerida. Remargi korras olgu veel öeldud, et lisandid, ükskõik kui looduslikud, ei asenda siiski kunagi tervislikku elustiili, kvaiteetset toitu, piisavat liikumist ja und.