Mõista-mõista, mis see on: pisike ja oranž, aga kaitseb nii vähi, soolehaavandite kui kuiva silma sündroomi eest

Meie tervist mõjutavad igapäevaselt  keskkonnamürgid, kiiritus, stress ja kemikaalid, mille puhverdamine röövib  kehalt energiat ja toitaineid. Lihtsalt enam-vähem tervislikult toitumine ei anna meile garantiid tõsiste haiguste vastu. Seetõttu vajame kõik aeg ajalt supertoite, mis keha tardumusest tõeliselt üles raputaksid ja  „välisagressorite“ vastu võitlusvõimeliseks teeksid. Kes siinkohal võõramaiste ja tundmatute supertoitude kartuses kohe nina krimpsutama tõttavad,  siis rahunege –  imelisi taimi kasvab hulgaliselt ka Eestimaa pinnal.

Tõsi, selle loo kangelane astelpaju   on väidetavalt  pärit küll  Himaalaja mäestikust, kus seda kutsutakse „Himaalaja pühaks marjaks“. Sellest hoolimata võib astelpaju tänapäeval leida paljudest Eesti aedadest ja pea igalt turult.  Astelpaju iidset ja kosmopoliitset tausta rikastab fakt, et juba vanas Kreekas olevat selle imelise marja lehti söödetud  sisse võidusõiduhobustele, kelle lihastoonus ja karva läige seeläbi tugevalt paranesid. Ka marja ladinakeelne nimetus  Hippophaė rhamnoides tähendab tõlkes  „läikiv hobune“. Siberis seevastu  kutsutakse astelpaju hoopis Siberi ananassiks.

Mis astelpaju teiste marjade kõrval nii eriliseks teeb, on tema erakordne bioaktiivsete ühendite küllus – ligi 190 erineva  superkompleksi kõrval sisaldab  mari veel ka Omega 3 ja Omega 7 rasvhappeid. Omega 3 imelistest põletikku pärssivatest ja südame-aju toonust tõstvatest omadustest on kõik juba nähtavasti kuulnud. Omega 7 on aga vähemtuntud taimne  rasvhape, millel on  nii kaalulangetav kui silma-, kopsu- ning seedetrakti limaskesti toetav toime.  Nii  on astelpaju supervahendiks ka kuiva silma sündroomi,  sagedaste nohude-köhade ning gastrointestinaalsete haavandite puhul.

Astelpaju peetakse maailma üheks tasakaalustatumaks  viljaks seoses  suure antioksüdantide ja põletikuvastaste ühendite sisaldusega. Selle imelise marja ereoranž värvus viitab rikkalikule karotinoidide varudele, samuti sisaldab astelpaju külluslikult antotsüaniine,  C, D, E, K ja B-vitamiini ning üle 20 mineraali.  Astelpaju sisaldab  4-100 korda rohkem C-vitamiini kui ükskõik missugune teine puu- või juurvili, tal on kõrge ORAC- i väärtus (hapniku radikaalide imendamise võime). Võttes arvesse  selle imelise marja nii  muljetavaldavat toitainelist  profiili polegi  ime, et astelpaju  on juba ammu peetud   taimse aardekambri kalliskiviks ja jõuliseks tervendajaks.

Ajakirjas European Journal of Clinical Nutrition avaldatud uuringust  selgub, et astelpaju tarbimine alandab söömisjärgselt veresuhkru taset ning on seega tõhus vahend II tüübi diabeedi ära hoidmisel. Lisaks on  astelpaju  näidanud häid tulemusi ka nahaprobleemide ravis. The Journal of Nutritional Biochemistry andis teada  uuringust, kus atoopilise dermatiidi (teatud ekseemi) all kannatajad kogesid märkimisväärset paranemist peale seda, kui nad nelja kuu jooksul olid igapäevaselt manustanud astelpaju õli.  Ajakirjas Food and Chemical Toxicology avaldatud teadustöö annab aga teada rottidega läbiviidud katsetest, kus astelpaju õli määrimine põletushaavadele kiirendas oluliselt vigastustest  paranemist.

Ajakirjas The Journal of Ethnopharmacology avaldatud ülevaade kinnitab, et uuringute põhjal on astelpajul farmakoloogiline aktiivsus, mis tagab  marjade  rakkekaitsvad, stressivastased, immuunsust tõhustavad, vähi-  ja kiirgusevastased, antimikroobsed, maksa ja veresooni  kaitsvad ning kudede taastumist soodustavad omadused.

Astelpaju toetab tõhusalt järgmiste terviseprobleemide korral:

  • Artriit
  • Seedetrakti haavandid
  • Kõrge vererõhk, südame-veresoonkonna probleemid
  • Valu ja põletik
  • Rosaatsea
  • Mentaalne hägusus ja mäluprobleemid
  • Vähene vastupidavus, väsimus
  • Silma- ja nägemisprobleemid
  • Naha- ja juustekonditsioonid
  • Hingamisteede haigused

Kõikide immuunsust tõstvate boonuste  ära kasutamiseks tuleks tervistavat astelpaju tarbida eelkõige värskel kujul. Tõsi, poest on saada nii marjast tehtud moose kui mahlu, kuid kuumtöötlemise käigus hävivad  nii C-vitamiin, foolhape, kui ka üliõrnad Omega rasvhapped. Seega  võiks värske tooraine  puudumisel eelistada  hoidistele pigem sügavkülmutatud astelpajumarju.

Lisage peotäis astelpaju oma igahommikusele smuutile või toormahlale, puistake neid salatisse või sööge magustoitudes (hapukad marjad annavad suurepärase maitsenüansi  ka kõige tavalisemale jäätisele, kohupiimale või jogurtile). Põneva haigustevastase tooniku  saab, kui astelpaju marjad meega üle valada. Tarbige antud tervisesegu lusikatäie kaupa  iga päev ja nautige viirusteperioodi terve ja tugevana!

Allikad:

http://www.demingheadlight.com/ci_22091386/whats-omega-7-what-does-it-mean

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21963559

http://www.marjasontervis.ee/pages/astelpaju.php

http://science.naturalnews.com/2008/363810_Nutritional_assessment_of_processing_effects_on_major_and_trace_element.html

http://science.naturalnews.com/2009/457404_Effect_of_a_low_dose_of_sea_buckthorn_berries_on.html

http://naturalhealthychoices.weebly.com/seabuckthorn-health-benefits.html

http://www.naturalnews.com/042578_sea_buckthorn_health_benefits_natural_medicine.html