Kehaomased vs looduses mitte-esinevad vitamiinivormid – mida eelistada?

Mida eelistada – kas biosaadavas vormis toidulisandeid või looduses mitte-esinevaid vorme?

Mistahes B-vitamiinide madalseis, eriti aga B9 (folaadi), B6 või B12 puudus, jätab tervisele tugevalt tuntava jälje. B-vitamiinide ressursse mõjutavad viletsalt nii stress, toitainevaene ja suhkrurikas menüü, soolestiku mikrofloora hälbimine, paljud ravimid (k.a. antibeebipillid, antidepressandid, rahustid jms psühhiaatrilised ravimid) jms stressorid.

Samas ei tähenda see, et saaksime apteegiriiulilt haarata mis tahes B-kompleksi. Pole mingit mõtet rahulduda eelmisest sajandist pärit sünteetiliste vormidega. Elu on edasi läinud. Me ei sõida ju enam ammu vankriga, eelistame autosid:) Miks peaksime siis toidulisandite puhul arhailiste lahendustega leppima?

Kõige tõhusam viis B-vitamiinide ressursside taastamiseks on metüülitud B-vitamiinid, sest need on oma bioloogiliselt aktiivses vormis ja organism saab neid koheselt enese hüvanguks kasutama hakata.

Metüülimata B-vitamiinid (nt. foolhape, tsüanokobalamiin) tuleb organismis spetsiifiliste ensümaatiliste protsesside kaudu esmalt biosaadavaks muuta, see aga nõuab kehalt omakorda rohkelt ressursse ja energiat. Harvad pole juhtumid, kus sellised vormid vereanalüüsid “terveks ravivad”, samal ajal kui vitamiinipõud rakutasandil jätkuvalt kestab.

Väike näide: metüülfolaadi vormis B9 imendub tõhusamalt kui foolhape. Foolhape on folaadi sünteetiline vorm, mis tuleb ensüümi metüleentetrahüdrofolaatreduktaasi (MTHFR) toimel muuta aktiivseks folaadiks – ja paljude inimeste jaoks võivad siinkohal saada määravaks geneetilised eripärad (nt. MTHFR polümorfism), tarvitatavad ravimid või sooletrakti vilets seisund.

Lisaks energia tootmisele vajame B-vitamiine ka:

  • punaste vereliblede moodustamiseks
  • immuun- ja hormonaalsüsteemi hea toonuse hoidmiseks
  • kognitiivse võimekuse toetamiseks
  • ärevuse puhverdamiseks
  • meelerahu säilitamiseks jms.

Pakkugem oma kehale vaid hästiomastuvaid, kõrge biosaadavusega, liigsete lisa- ja täiteaineteta (loe: KRÄPIVABASID) toidulisandeid.

Kui tunned, et vajad lisaturgutust, siis leiad kvaliteetse, metüülitud vormis B-vitamiini kompleksi siit: