20 magusmahlase vilja haigustpeletavad omadused

„Pole veel loodud haigust, mille vastu Jumal  taime poleks loonud“,  on öelnud kuulus Saksa taimetark Maria Treben. Ja kuigi praeguseks ajaks on värskete Eestimaiste viljade aeg ümber saamas, on hoolsad perenaised oma külmikutesse varunud ohtralt tervisest õhetavaid marju ning kuivatanud talviseks näksimiseks õunu.  Samuti jagub  poelettidel  talvläbi  küllaga võõramaist kraami.

Taimedesse  on sünergiliseks tervikuks  põimunud kasulikud biokeemilised  omadused ja   tervendavad vibratsioonid  ning üheskoos aitavad need meie paigast loksunud energeetikal jälle tasakaalu saavutada.  Just sellele tõele toetudes olgu järgnevalt äratoodud  20 supermaitsva  vilja toonust tõstvad ja tervist turgutavad omadused.

P.S. Võimalusel eelistage alati mahedalt kasvatatud vilju!

  • Õun (keskmiselt 75 kalorit)

Sisaldab flavonoidideks kutsutavaid antioksüdante, mis võivad vähendada diabeeti ja astmasse haigestumise riske.  Rikkalik lahustuva kiudaine (pektiini) allikas, mis ergutab seedimiskiirust, hoiab kõhu korras ja alandab halba kolesterooli. Toimib ühtlasi loodusliku suuvärskendajana, mis puhastab ka hambaid.

NB! Vitamiinid on peidus kohe  koore all, seega on kõige kasulikum tarbida  Eestimaiseid pritsimata õunu koorimata kujul.

  • Tomat (keskmiselt 22 kalorit)

Üks parimatest  võimsa antioksüdandi  lükopeeni  allikatest, mis võib aidata alandada kolesteroolitaset,  kaitsta astma, eesnäärme vähi ja eaga kaasneva maakula degeneratsiooni (kollatähni kärbumise) eest.

NB! Kuumutage tomatit õlis, et rasvlahustuvate karotinoidide hulka kuuluvat lükopeeni kehale veelgi kättesaadavamaks teha.  Samuti soovitatakse tomatit süüa koos „taimse või“ avokaadoga,  seda nii suurepärase maitsekoosluse tõttu kui ka seoses  avokaado rasvhapetega, mis  tomatis olevatel kasulikel ühenditel paremini  imenduda aitavad.

  • Banaan (keskmiselt 105 kalorit)

Sisaldades  keskmiselt lausa 422 mg kaaliumit, võib see magus hõrgutis olla suurepäraseks abiliseks  vererõhu langetamisel. Superküpsed, pisut täpiliseks läinud banaanid  sisaldavad üllatusena vähirakke hävitavat valku nimega tuumori nekroosi faktor (TNF).

NB! Kummi- ja lateksiallergiaga inimesed võivad ühtlasi tundlikud olla ka banaanidele.

  • Sidrun (keskmiselt 17 kalorit)

Aitab ära hoida  diabeeti, kõhukinnisust,  kõrget vererõhku, palavikku, seedeprobleeme ja paljusid teisi terviseprobleeme. Värskendava sidrunivee regulaarne tarbimine võib ennetada  neerukivide teket, kuna aitab toota  urinaarset tsitraati, mis takistab kusihappekristallide formeerumist. Sidrunivesi aitab neutraliseerida happelist keskkonda ning on tõhus vahend ka  pärmseene (candida) ülekasvu korral.

NB! Palju kasulikku peitub sidrunikoore aluses valges kihis. Eelistage võimalusel mahesiduneid, mida saab tarvitada koos koorega.

  • Mustikas (pool tassi keskmiselt 41 kalorit)

Võimsaim antioksüdant  võrreldes kümnete teiste  puu- ja juurviljadega.  Mustikad võivad alandada  neurodegeneratiivsetesse haigustesse  (Parkinson, Alzheimer, Huntington) haigestumise riski ning hoida ära nägemise nõrgenemist,  katarakti ja glaukoomi.

NB! Metsmustikates on suurem antioksüdantide sisaldus kui kultuurmustikas, ka sisaldavad aedmustikad rohkem suhkrut ja on seega kaloririkkamad.

  • Põldmari (pool tassi – 31 kalorit)

Marja lillakas värvus tuleneb antioksüdandist antotsüaniinist, mis aitab vähendada insuldi- ja vähiriski. Marjast tehtud ekstrakt on näidanud häid tulemusi kopsuvähi rakkude kasvu pärssimisel.

NB! Vanas- Kreekas kasutati põldmarju edukalt podagra ravimisel.

  • Ananass (pool tassi keskmiselt 40 kalorit)

Sisaldab bromelaiini, naturaalset ensüümi, mis aitab lagundada valke ning edendab  seeläbi seedetegevust. Ühtlasi aitab bromelaiin  hoida vere voolavana, takistada  trombide tekkimist  ja kiirendada haavade paranemist.  Uuringutes leiti,  et bromelaiin on vähirakkude tapmisel  efektiivsem ühend kui kemoteraapias kasutatav  5-fluorouratsiil.

Ananass on ka looduslik joodiallikas, seega kasulik teatud kilpnäärme probleemide puhul ning  organismi kogunenud  raskemetallide õrnaks väljutamiseks.

NB! Eelista alati värsket ananassi suhkrusiirupis leotatud  konservile.

  • Apelsin (keskmiselt 62 kalorit)

Apelsin on rikkalik folaadi allikas ning seega avokaado, spinati jt. roheliste taimede kõrval tõhus abiline neuraaltoru väärarengute  (spina bifida) ennetamisel. Apelsin sisaldab fütokemikaali nimega hesperidiin, mis suurendab veresoonte elastsust, aitab langetada vererasvade  ja  halva kolesterooli taset ning alandab turseid ja paistetust.  Apelsin on ka  suurepärane koliini (vitamiin B4) allikas, parandades mälufunktsioone ja toetades  ajutegevust üldiselt.

NB! Apelsini koorealune valge kiht on söödav ja sisaldab suures koguses C-vitamiini!

  • Kiivi (1 suur – 56 kalorit)

Hiina tikker ehk kiivi sisaldab rohkem C-vitamiini kui apelsin.  Kiivi aitab säilitada luude, kõhrede, hammaste ja igemete head tervist. Kiivi aitab  alandada vere triglütseriidide taset, ergutab sooltetööd ja leevendab kiirelt  kõhukinnisuse mure.

NB! Kiivisid oleks tegelikult kõige kasulikum  süüa koos koorega, iseasi  muidugi,  mis koguses pestitsiide sinna koorde on talletunud…

  • Avokaado (pool avokaadot – 114 kalorit)

Avokaado sisaldab kaks korda rohkem kaaliumit kui banaan. Tervislikud monoküllastamata rasvad  aitavad alandada kolesteroolitaset,   rikkalik folaadisisaldus  aitab ennetada  südamehaigusi ja insulti. Avokaados on  rikkalikult  antioksüdante, mis toetavad keha detoksiradasid, aitavad eemaldada toksilisi raskemetalle ja  võidelda vananemist ning haigusi tekitavate vabade radikaalidega. Avokaadod on oma suure rasvasisaldusega kasulikuks  toiduks  ka väikelastele, aidates kaasa nende  kasvamisele ja arengule.

NB! Avokaadod pehmenevad kiiresti kui panna nad  koos banaaniga paberkotti. Kui tarvitate korraga ainult pool avokaadot, säilitage teine pool koos kiviga – nii püsib avokaado kauem värksena ega kaota värvi.

  • Kirsid (pool tassi – 46 kalorit)

Kirsid sisaldavad hulgaliselt võimsaid  antioksüdante antotsüaniine, mis aitavad kudesid leelistada ja vabu radikaale pärssida.  Alandavad  edukalt  kusihappesoolade taset kehas, vähendavad  südame-veresoonkonnahaiguste ilminguid  ning  artriidist ja podagrast tingitud valusid.

NB! Kuumtöötlemise käigus hävineb enamus kirssides olevast kasulikust C-vitamiinist.

  • Maasikas (pool tassi – 23 kalorit)

Sisaldab ohtralt  antioksüdante, millel on põletikuvastase omadused.  Hoiab ära ateroskleroosi (jäigastunud artereid) ja aitab pärssida vähirakkude tekkimist. Sarnaselt vaarikatele on ka maasikad rikkalikuks  ellaaghappe allikaks,  kaitstes  meie rakkude energiajaamu mitokondreid vabaradikaalsete kahjustuste eest. Maasikad on joodirikkad marjad ja  seega head kilpnäärme toetamiseks.

NB! Rauaallikana on tõsiseltvõetavad ainult metsmaasikad, aedmaasikates on rauda kesiselt.

  •  Vaarikas (pool tassi – 32 kalorit)

Suurepärane antioksüdantide ja rakke kaitsva ellaaghappe allikas. Uuringud on näidanud, et vaarikad aitavad takistada  emakakaela-, söögitoru-  ja käärsoolevähi rakkude paljunemist.  Sisaldavad  seedimist soodustavaid kiudaineid ja aitavad reguleerida veresuhkru taset, mis teeb vaarikatest  suurepärase täienduse diabeetikute menüüle. Palju furoori tekitanud vaarika ketoonid pole midagi muud, kui taimsed ühendid, mis annavad marjale talle iseloomuliku  aroomi ja maitse. Teaduslikult on tõestatud, et vaarika ketoon toimib tõesti rasva põletavalt ja on kehakaalu reguleerimisel  isegi efektiivsem kui  Cayenne’i piprast pärit kapsaitsiin.

NB! Vaarikalehe tee on suurepärane jook nii lapseootuse ajaks kui hormonaalsete probleemide puhul. Tee aitab reguleerida tsüklit ja  leevendada  tugevaid  verejookse.

  • Greipfruut (pool greipfruuti – 52 kalorit)

Sisaldab lükopeeni ja flavonoide, mis võivad anda kaitse mõnede  vähkkasvajate vastu. Greibis on ka rohkelt   pektiini, taimset lahustuvat kiudainet, mis aitab kehast edukalt  välja viia  LDL-kolesterooli.  Sarnaselt teistele tsitruselistele on greibis rikkalikult C-vitamiini, mis aitab üles ehitada sidekoe tähtsaimat ainet kollageeni, tugev sidekude aitab aga omakorda  tselluliiti kontrolli all hoida. Vilja madal naatriumisisaldus toimib soodsalt  veepeetuse puhul.

NB! Kolesteroolilangetajate  (statiinide)  kasutajad  peaksid  greipruudi  ja selle mahla tarbimist vältima. Greipfruut sisaldab ainet nimega bergamotiin, mis takistab statiine lagundavate ensüümide tööd. Kui tarvitada greipi ja statiine enam vähem samal aja, võib see  esile kutsuda ravimi kuhjumise kehasse  ning viia tõsise maksakahjustuse ja rabdomüoloosi (raske  lihas- ja neerukahjustus) tekkeni.

  • Mango (pool keskmist mangot – 54 kalorit)

Sisaldab suures koguses  antioksüdante luteiini ja zeaksantiini, mis  kaitsevad nägemist ja vähendavad pimedaks jäämise riske. Mango  toimib prebiootikuna ehk on söögiks seedetraktis toimetavatele kasulikele bakteritele. Lisaks on mango  ka suurepärane kaaliumi allikas, aidates kaitsta südant ja kontrollides vererõhku. Mangos on rohkelt B6-vitamiini, mis aitab langetada keha  põletikutaset, tasakaalustada paigast nihkunud hormoone, korrastada tsüklit ja imenduda magneesiumil. Lisaks  on mangos arvestatav kogus joodi.

NB! Kasuta mangot salatites ja dessertides. Kergeim viis mango suupärasteks tükkideks lõigata on see kivi ümbert poolitada, koore seest olev viljaliha ruutudeks lõigata ja koor teistpidi keerata nagu väike siil. Nüüd saab tükid terava noaga koorelt hõlpsasti ära lõigata ning maitsev puuvili ongi söömiseks valmis.

  • Viinamarjad (pool tassi – 53 kalorit)

Viinamarjade kestad sisaldavad ülikasulikku bioflavonoidi nimega resveratrool, mis aitab langetada vererõhku ja ennetada trombiohtu. Resveratrool  läbib ka aju-vere barjääri ning  aitab pärssida haigust tekitavaid  vabaradikaalseid reaktsioone ka kesknärvisüsteemi rakkudes.  Viinamarjad aitavad pärssida rinna-,  mao- ja käärsoolevähi rakkude kasvu ning  levikut.  Lisaks resveratroolile sisaldavad marjad   rikkalikult kvertsetiini,  mis on kasulik nii astma, allergia kui  autoimmuunprobleemide puhul.  Kvertsetiin aitab vähendada liigeste naksumist- kriuksumist ning tõsiseid  põletikulisi protsesse.

Viinamarjas sisalduvad orgaanilised happed ja  tselluloos hoiavad ära kõhukinnisuse. Marjades on ka  ohtralt vereloomeks vajalikku vaske ja rauda ning mangaani. Migreeni korral  ja selle ära hoidmiseks  soovitatakse lahjendamata viinamarjamahla juua  hommikul tühjale kõhule.

NB! Viinamarjad on ühed mürgitatumad viljad, seega püüa hankida orgaaniliselt kasvatatud marju.

  • Arbuus (pool tassi – 23 kalorit)

Arbuus sisaldab ligi 92% vett ja vähe kaloreid, olles seega sobivaks toiduks kaalulangetajatele. Vilja kaaliumirikkus aitab leevendada liigse vedeliku kogunemist kehasse ja rohke lükopeen aitab võidelda vähirakkude tekkimise vastu. Arbuus sisaldab ainet nimega tsitrulliin, mis töödeldakse kehas ümber arginiiniks, mis omakorda aitab toota südame tööd stimuleerivat ja  veresooni laiendavat gaasi nimega lämmastikoksiid. Just see veresooni laiendav ja vererõhku alandav toime on põhjuseks,  miks arbuusi on hakatud nimetama „loodulikuks Viagraks“.

NB! Arbuus  ei ole ainult magustoit, seda võib kasutada ka soolastes roogades. Imelise salati saab kui  kombineerida arbuusi fetajuustu, perenaise lemmikseemnete  ja sobiva rohelise salatiga.

  • Virsik (1 keskmise suurusega  virsik– 58 kalorit)

Virsik sisaldab rohkelt A-vitamiini eelühendit  beetakaroteeni, mis aitab kaitsta  kahjuliku UV kiirguse eest ning  toetab  limaskestade,  silmade ja kopsude tervist. Lisaks rohkele kaaliumile sisaldavad virsikud  klorogeenhapet  –  võimsat antioksüdanti, mis aitab võidelda vabade radikaalidega, vältida põletikke ja kroonilisi haigusi. Virsikud on toonusttõstvaks vahelduseks seedetraktile, kasulikke kiudaineid sisaldades kiirendavad nad seedimist ja hoiavad ära kõhukinnisust.

  • Pirn (keskmine – 96 kalorit)

Pirnis olev rohke lahustuv kiudaine aitab leevendada kõhukinnisust,  parandada LDL-kolesterooli ainevahetust ja kaitsa südamehaiguste vastu. Ameerika Südame Assotsiatsiooni poolt avaldatud artikli väitel võib päevas ühe pirni söömine alandada infaktiriski lausa 52% võrra. C- vitamiini ja karotenoidide kõrval  sisaldavad pirnid ka K-vitamiini, mis aitab reguleerida vere hüübivust.

NB! Kõige rikkalikumalt sisaldavad antotsüaniine (kasulikke antioksüdante) just punase koorega pirnid.

  • Papaia (pool keskmise suurusega papaiat – 59 kalorit)

Meil vähetuntud  vili on  pungil täis seedimist soodustavat  ensüümi nimega  papaiin. Papaia söömine, aga ka nahale määrimine paneb naha särama, aitab akne,  vistrike ja põletikukollete puhul. Papaia sisaldab ka aktiivset ensüümi fibriini, mis aitab ennetada trombide tekkimise riski ja parandada nii sisemisi kui välimisi haavu. Samuti aitab vilja söömine kõhukinnisuse,  refluksi , kõrvetiste, maohaavade  ja ärritunud soole sündroomi puhul. Papaia  toetab  immuunsüsteemi ning toimib  põletikuvastaselt.

NB! Papaia tumedad seemned on tegelikult söödavad ja neid kasutatakse toitudele terava ja vürtsika maitse  andmiseks pipra asemel.

 Allikad: