Visalt püsib arvamus, et margariin on võiga võrreldes tervislikum toiduaine, kuna see on vähem rasvane. Pole ka ime – ikka ja jälle tuleb toiduainetööstus välja mõne uue, “südamesõbraliku” margariiniga toetades seda võimsa reklaamikampaaniaga, mis tarbijate alateadvusse kinnistub. Siiski jääb margariin margariiniks ka siis kui sinna on lisatud “tervislikke” omega-3 rasvhappeid vms.
Mis on margariin? Margariini valmistamisel tahkestatakse taimeõlis sisalduvad rasvhapped. Seda keerukat keemilist protsessi nimetatakse hüdrogeenimiseks. Töötlemise protsessis jäävad osad rasvhapped vahepealsesse nn trans-olekusse. Selliseid transrasvu organism ei omasta ja nende tarbimine on tervisele kahjulik avaldades mõju veresoontele, hormoonidele ja immuunsusele.
Margariini populaarsus on püsinud kaua. Aastal 1961 ilutses tunnustatud ajakirja Time Magazine kaanel Ancel Keys, kes tutvustas oma seisukohta, et küllastunud rasvad ummistavad artereid ja põhjustavad seega südamehaigusi. See väide põhines tema uuringu tulemustel, mis oli läbi viidud seitsmes riigis (nn “Seven Countries Study”) ning kus analüüsiti toitumise ja tervise vahelisi seoseid. Hiljem on selgunud, et esitatud uuringutulemused olid tendentslikud. Ta oli välja valinud ja avalikustanud vaid need andmed, mis kinnitasid tema hüpoteesi. Aastaid hiljem, kui grupp sõltumatuid teadlasi pöördus tagasi selle uuringu juurde ja analüüsisid kogutud andmeid, siis selgus, et kõige tugevam seos südamehaiguste esinemissagedusega oli hoopis suhkrutarbimisel.
Paraku polnud Ancel Keys uuringu tulemuseks üksnes ekslikud toitumisjuhised, mis on mõjutanud miljonite inimeste toitumisharjumusi ning tervist aastakümneid ja mitte üksnes USA-s, vaid ka paljudes teistes arenenud riikides. Lisaks sellele algatas see uuring ühe ravimigrupi väljatöötamise, mis on osutunud ravimitööstuse ajaloos üheks kasumlikumaks. Need on kolesterooli alandavad ravimid statiinid.
Aastal 2014 oli küllastatud rasvade teema taas Time Magazine kaanel. Teadlased tõestasid, et küllastunud rasvad, sealhulgas või, ei põhjusta südamehaigusi ja et statiinid on üks suuremaid pettusi ravimitööstuse ajaloos, Siiski on riiklikud toitumissoovitused ja inimeste arusaamad visad muutuma.
Kehale on parim looduslik toit, mille tootmisel pole kasutatud keerulisi tehnoloogiaid ja kehavõõraid lisandeid. Paljud inimesed on kunstlike lisaainete suhtes tundlikud, eriti lapsed.
Koorevõi valmistamiseks ei pea kasutama ei kõrgeid temperatuure ega emulgaatoreid, vesinikgaasi ega niklit, seega on või kahtlemata loomulikum ja tervisesõbralikum kui margarii. Laborites valmistatud anorgaanilised mineraalide-vitamiinide isolaadid ei ole keha poolt hästi omastatavad, seda vastupidiselt terviktoidus olevatele, looduslikele vitamiinidele-mineraalidele.
Kui sul on dilemma, kas tarbida margariini või pigem koorevõid, siis küsi endalt, keda sa rohkem usaldad – lehma või keemikuid?
Samal teemal: Rasvane viga aastakümneid kehtinud toitumissoovitustes