Toitumispüramiidid

Toitumispüramiid on toitumissoovituste visuaalne väljendus.  Püramiidi alumises osas on need toidud, mida peaks meie igapäevases menüüs olema kõige rohkem ning mida ülespoole, seda vähem tuleb neid süüa.

Nii nagu pole olemas üht ja ainuõiget toitumiskava, niisamuti ei ole ka ainuõiget, kõigile sobivat toidupüramiidi.  Igaüks meist on unikaalne, nii välimuselt, iseloomult kui ka ainevahetuselt.

Kuna toitumisteadus on pidevas arengus, siis muutuvad aja jooksul ka toitumisspetsialistide seisukohad ning vastavalt sellele ka toidupüramiidid. Mõned näited:

Eesti Tervise arengu Instituudi (TAI) egiidi all koostatud toitumis- ja toidusoovitusi näitlikustab selline toidupüramiid:

TaiPyramiidEst

 

t_soome_araPüramiid näitab, et eestlase põhitoiduks soovitatakse jätkuvalt leiba, kartulit ja teraviljaputrusid. Siiski on köögiviljad-puuviljad kohe järgmisel tasemel. Uuringud on näidanud, et üks oluline viga eestlaste toitumisharjumustes on liiga vähene köögiviljade tarbimine.  Tervise Arengu Instituut on püüdnud sellele tähelepanu juhtida oma kampaaniatega, milles soovitatakse süüa 5 peotäit köögi- ja puuvilja päevas.

 

Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsiooni (ETTA) toidupüramiid, millest juhindub suur osa Eestis tegutsevatest toitumisnõustajatest, on pisut erinev. Näiteks võib kartuli leida hoopis püramiidi tipust,  taimsed õlid ja seemned-pähklid saanud hoopis olulisema koha allpool. Eristatakse täisteraviljatooteid rafineeritud toodetest (valge jahu, valge riis). Viimaseid soovitatakse tarbida harva. Eraldi on välja toodud kaunviljad, mida soovitatakse kui head valguallikat. See-eest piimatooteid soovitatakse vaid 1…2 portsjonit päevas.

 

Toidupyramiid

 

 

LCHF pyramideRootsis propageeritakse Low-Carb-High-Fat toitumist. LCHF püramiidil pole näha mingeid teravilju (leivatooted, riis) ega tärkliserohkeid köögivilju (kartul jt juurviljad). Põhiliseks energiaallikaks on toidurasvad – nii taimsed (avokaado, oliivid, kookos), kui ka loomsed küllastunud rasvad (rasvane liha ja kala, rasvased piimatooted). Au sees on või, munad ja peekon. Puuvilju käsitletakse maiustusena.

Rasvarikas toitumine võib esmapilgul tunduda ehmatav, kuid selle positiivset mõju tervisele toetavad paljud teaduslikud uuringud. LCHF toitumine hoiab veresuhkru taseme madalal, mis on kasulik nii rasvumise kui diabeedi korral.

 

Viimasel ajal ka Eestis populaarsust kogunud Paleo toitumisel võib leida mitmeid ühiseid seisukohti LCHF toitumisega. Mõlemad soovitavad süüa päris toitu, st tööstuslikult töötlemata toiduainetest valmistatud toitu. Mõlemad piiravad süsivesikute tarbimist, LCHF-toitumine küll mõnevõrra enam.