Plastpakenditesse ja fooliumisse pakendatud toiduga kaasnevad terviseriskid

bread-bags

Kas mäletate veel aega, kui leib veeretati poodi  sisse suurtel ratastega riiulitel ja leiva värskust  tuli ostjal endal väikese neljakandilise paberiga katsuda?  Ja poest oli saada ühte sorti leiba ja ühte sorti saia? Tänapäeval on seda raske ettegi kujutada.  Olid ajad…

Ja  leiba-saia ei pakendatud sel ajal iseenesestmõistetavalt kilekotti nagu nüüd. Vahel on leiba ümbritsev kilekott seest lausa märg, mis näitab, et leib on sattunud sinna võrdlemisi kuumalt. Kas kilekott on turvaline valik kuumale toidule?  Riikides, kus inimesed pakendavad oma tänavatoidu kuumalt plastikusse, on tõusutrendis kummalised  suuõõne, kõri- ja neerudega  seotud haigused.

Kuidas mõjutavad pakendimaterjalid meie toitu? Kas peaksime lisaks toidus olevatele lisaainetele olema teadlikud ka toidupakendi materjalidest ja sellest, mis neist toitu lekib?  Või  rahulduda teadmisega, et kõik on kõrgemal tasemel  turvaliselt reglementeeritud? Ohtik ühend BPA sai Euroopa Liidus laste lutipudelistest ja luttidest keelatud juba 2011. aastal ja teise ainega asendatud, aga kas uus kasutusele võetud ühend on ikka turvalisem valik?

aluminium foil

Hiljuti peetud e-ainetele  ja pakendimürkidele keskendunud loengus  tekitasid  inimestes kõige rohkem üllatust just fooliumi kasutamisega  seotud terviseohud. Foolium, see  kõikide grillisõprade lemmik ja perenaise truu  abiline,  on tegelikult paljude “turvariskidega”  toode.  Alustagem kasvõi sellest, et fooliumis olevat alumiiniumit on meie keskkonnas, toidus, ravimites  ja kehatoodetes nii ehk naa ohtlikult  palju.  Alumiiniumit võib käsitleda metalloöstrogeenina, mis tähendab, et see mõjutab meie hormonaalset tasakaalu ja tekitab endokriinseid korratusi.  Näiteks on uuringutes tõestust leidnud, et deodorantides olev alumiinium annab tubli panuse rinnavähi tekkeriski suurendamiseks.

Kahjuks pole just laialt levinud ka info, et alumiinium võistleb kaltsiumiga raku retseptorkohtade pärast ning blokeerib seeläbi kaltsiumi imendumise.  Niisiis tekib vägisi pähe seos liigse alumiiniumi  ja  hõredate luude vahel. Ajus kuhjuva alumiiniumi ja Alzheimeri vahelistest seostest oleme vast kõik kuulnud.

Kuidas mõjutab alumiinium meid aga siis, kui me seda sõna otseses mõttes toiduga  sisse sööme?

Toiduohutus on tegelikult ülioluline, kuid liiga  vähe käsitletud teema. Sellest võiks rääkida palju rohkem. Saabuval reedel (15.1.2016)  Pärnus toimuvas loengus „Toidud, mis meiega manipuleerivad“ tuleb lisaainete kõrval  vaatluse alla ka toidupakendites leiduvate toksiliste ühendite temaatika. Sama  loeng on plaanis ka  4. veebruaril 2016  Rakveres. Olete oodatud kaasa mõtlema!

Temaaltilist lisalugemist leiab siit.