Kaltsiumi lisandid võivad kasu asemel kahju teha

On mitmeid toidulisandeid, mille tarvitamisse tuleks reservatsioonidega suhtuda. Olen varasemalt korduvalt kirjutanud rauast, mille võtmiseks peab olema väga kindel näidustus.

Teine lisand, millesse tuleks ettevaatusega suhtuda on kaltsium. Nagu ikka, peab ka see olema heas vormis, kvaliteetne ja kombineeritud oluliste kofaktoritega.

Kui vaadelda, mida ütlevad teadusuuringud kaltsiumilisandeid tarvitavate inimeste tervise kohta, siis peab möönma, et tegelikult polegi leida erilist tõestusmaterjali selle kohta, et purgist võetav kaltsium luu- ja liigesehaiguseid leevendaks.

2007. aastal avaldatud teadustöö tõi aga lagedale hoopis kurioosse fakti, kui selgus, et kaltsiumipreparaadid mitte ei vähenda luumurdude ohtu, vaid võivad nende tekkimisele kaasagi aidata.

Lisaks sellele, et purgist võetav kaltsium kuidagi luid ei kasvata, aitab see kahjuks kaasa veel nii mõnegi tõsise terviseriski tekkimisele. 24 000 mehe ja naisega tehtud 2012. a uuring näitas. et kaltsiumilisandite tarvitajad on 139 protsenti suuremas infarktiriskis kui inimesed, kes kaltsiumipreparaate ei tarvita. Tegu oli pikaajalise uuringuga, mis vaatles lausa 11 aasta pikkust perioodi.

Antud tendentsi kinnitas ka 12 000 inimese andmed koondanud metaanalüüs, kus selgus, et kaltsiumilisandite tarvitajatel on 31% suurem infarktirisk ja 20% suurem risk haigestuda insulti.

Uurijad peavad võimalikuks, et lisandite võtmisega kaasnev suur kaltsiumiküllus veres aitab kaasa arterite kaltsifitseerumisele, samal ajal kui toidust saadav kaltsium omastatakse keha poolt palju sobilikumas tempos ja määras. Uuringute põhjal võib eeldada, et lisandina võetud kaltsium ei jõua mitte luudesse, vaid väljutatakse osaliselt uriini, kus see võib põhjustada neerukivisid.

Lisaks võib veres ringlev suur kaltsiumikogus kaasa aidata aterosklerootiliste naastude tekkele südames ja arterites. Kõike eelmainitut kinnitas ka Chicago Ülikoolis 2011. aastal tehtud uuring, mis seostas igapäevase kaltsiumipreparaadi tarbimise eesnäärmevähi ja neerukivide kõrgenenud riskiga.

Loe lähemalt siit  ja vajadusel küsi nõu ja abi.