Vähihaiguse varajased sümptomid – osake end jälgida ja kaitsta!

Hoolimata püsivatest müütidest nagu oleks vähk geneetiliselt ettemääratud ehk midagi, millest pole pääsu, on teaduse andmetel vaid 5-10 % vähkkasvajatesse haigestumisest seotud geneetikaga. Mis tähendab, et ülejäänud haigestumised on seotud ennekõike geenidest mittesõltuvate faktoritega nagu toitumine, elustiil, keskkond ja stress.

Kuigi kõrgtehnoloogiline skriinimine, protseduurid, medikamendid ja uuringud peaksid viitama sellele, et kaasaegse meditsiini vähivastane sõda on edukas, ei leia see statistikas kahjuks kinnitust. Arenenud riikides on vähki haigestumiste arv endiselt jõudsas tõusutempos ning üle 70% vähkidest diagnoositakse inimestel, kes on 55-aastased või vanemad. Mõnes tööstusriigis (nt. USA-s) ähvardab vähk lähiajal mööduda juba ka südame-veresoonkonna haigustest ning asuda surmapõhjuste „edetabelis“ esikohale. USA-s saab vähidiagnoosi iga teine mees ja iga kolmas naine. Haigusesse sureb iga neljas mees ja iga viies naine. Eesti statistika koha peal jään kahjuks vastuse võlgu, kuid vähidiagnoos ei ole haruldane siingi.  Järjest sagedamini põevad seda haigust ka lapsed…

Kuidas saaksime me end aidata ja mida võiksime kodus vähi varajaseks avastamiseks ise ära teha, et selle kurva statistika osaks saamist vältida? Alljärgnevalt on ära toodud mõned levinumad sümptomid, mis võivad viidata vähihaigusele.

 

 • Tükk või tihenemine rinnas, munandites või lümfisõlmedes

Paljusid kasvajaid on tunda läbi naha, eriti neid, mis on rindades, munandites ja lümfisõlmedes. Tükk või tihenemine on hoiatusmärk, mida võib kergelt enesekontrolli käigus avastada. Mõned rinnavähid annavad endast märku hoopis eritise, punetava või paksenenud naha kujul.

 

 • Nahamuutused

Nahamuutused ei anna märku ainult nahavähist, need võivad signaliseerida ka teistest vähitüüpidest.  Vähisümptomiteks ja -märkideks nahal on:

 • Tumedamaks muutunud nahk
 • Haavad, mis ei taha paraneda
 • Kollakas nahk
 • Punane või põletikuline nahk
 • Kuivad, kestendavad laigud
 • Liigne karvakasv
 • Muutused tüügastes, sünnimärkides või tedretähtedes, mis muudavad värvi, suurust, kuju või kaotavad oma korrapärase piirjoone. Kontrollige sünnimärke ABCD meetodil, milles A viitab lubamatule asümmeetriale (ingl. k. asymmetry), B – sünnimärgil peab olema korrapärane piirjoon (ingl.k. border), C – sünnimärgil peab olema ühlane värv (ingl.k. colour), D – sünnimärgi diameeter (ingl. k. diameter) ei tohiks ületada 6 millimeetrit.

 

 • Kurgu ja suu probleemid

Pidevalt haige kurk, köha, kähedus, tükitunne kurgus ja neelamisraskused võivad olla sümptomiteks, mis viitavad kõri-, neelu- või söögitoruvähile. Köha, millega kaasneb veritsus, nõuab viivitamatut professionaalse abi poole pöördumist.

Suus ja keelel olevad valged laigud, mida ära kraapida ei saa, võivad olla leukoplaakia ehk kudede vähieelne staadium, mis võib olla tekkinud pidevast ärritusest ja on sageli põhjustatud suitsetamisest või tubaka kasutamisest.

 

 • Muutused soole töös, põiefunktsioonides ja seedimises

Pidevad raskused urineerimisel, kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, kõhuvalud, rektaalne või urinaarne veritsus (veri väljaheites või uriinis) või tume, tõrva moodi väljaheide võivad olla põie-, eesnäärme- või mõne muu vähi sümptomiteks.
Korduvad seedimisega seotud probleemid nagu seedehäired, iiveldus, kõrvetised, isupuudus, puhitus- ja ebamugavustunne kõhu piirkonnas võivad samuti vähile viidata.

 

 • Valu

Valu on sageli märgiks pidevast põletikust ja immuunsüsteemi probleemidest. Mõlemad konditsioonid võivad saada vähi eelkäijateks, kui neile tähelepanu ei pöörata ja vastavalt ei ravita.
Lõppematud peavalud võivad olla indikatsiooniks ajukasvajast ja pidevad seljavalud võivad viidata käärsoole-, pärasoole- või munasarjavähile. Ärge jätke neid valusid tähelepanuta, sest vähist tingitud valu võib viidata sellele, et vähk on juba oma algsest asukohast laiali levinud.

 

 • Krooniline väsimus

Krooniline väsimus on äärmuslik jõuetustunne, mis ei kao isegi peale pikka väljamagamist. Vähihaiguse levides võib see konditsioon muutuda järjest valdavamaks ning on reeglina märgiks ülekoormatud immuunsüsteemist.

 

 • Korduv palavik

Palavik on vähi puhul küllaltki tavaline, kuid sagedasem just sel ajal, kui vähk oma algsest tekkekohast juba edasi on levinud. Peaaegu kõik inimesed, kellel on vähk, kogevad teatud ajal korduvaid palavikke, eriti siis, kui kasvaja hakkab immuunsüsteemi juba märkimisväärselt mõjutama.
Harvemal juhul võib palavik olla varajaseks viiteks leukeemiale ja lümfoomile.

 

 • Kaalulangus

Teatud ajal kogeb enamik vähihaigeid ootamatut kaalulangust. Teadmata põhjustel kadunud viis või rohkem kilo võivad olla vähki haigestumise esmaseks viiteks. Kõige sagedamini juhtub see just pankrease-, mao-, söögitoru- või kopsuvähi puhul.

 

NB! Mitte alati ei pruugi vähiga seotud sümptomid avalduda organis, kus kasvaja asub. Nii näiteks võivad ajuvähist märku anda hoopis muutused soole töös. Kui teil mõni nendest eelnimetatud konditsioonidest esineb, ärge viivitage, vaid otsige koheselt professionaalset abi.

Samas käsitletakse vähki järjest sagedamini  just rakkude ainevahetusliku häirena, mis tekib organismi funktsioneerimiseks ja parandusprotsessideks vajalike toitainete defitsiidi tagajärjel. Seega tuleks meditsiinilise sekkumise kõrval kindlasti panustada ka immuunsüsteemi toetavale toidule. Keemia- ja kiiritusravi võivad küll pidurdada vähirakkude levikut, kuid toitumuslike puudujääke need  kahjuks korrigeerida ei võimalda.  Kõige paremini oskavad toitumisalast nõu anda  just toitumisteraapiat õppinud spetsialistid. On ju Hippocrateski öelnud: “Olgu toit sulle ravimiks ja ravim  toiduks.”

NB! Kui soovite teada saada rohkem vähi olemusest, vähi ennetusest, keha tasakaalustamisest raske haiguse ajal ja järgselt, olete oodatud loengule. Räägime vähist läbi integratiivse meditsiini praktikute vaatenurga, tutvustame tegureid, millest hoiduda ja millele panustada, et keha aidata. Rohkem infot loengu kohta leiab siit.