Hormonaalse tasakaaluni toidu ja loodusravi abil?

hormoonid ja kaal

Hormonaalsed vahendid on tänapäeval nii levinud, et  nende vajalikkuses ei kahtle enam ammu keegi.  Seksuaalne vabadus ja oma keha üle otsustamine  on iseenesestmõistetav.   Viimasel ajal on kondoomi ja vasektoomia kõrvale ilmunud ka mõned uuenduslikud viljakuskontrolli lahendused meestele, samas võib neid siiski pigem tulevikuteemaks pidada.  Seega hoolitsevad soovimatust rasedusest hoidumise eest peaasjalikult endiselt  just naised.

Samas ei ole beebipillide ja hormoonspiraalide kasutamine kehale sugugi kõrvaltoimeteta. Pole saladus, et  kehavõõraste hormoonide mõjul toimuvad organismis päris  dramaatilised muutused.  Paljud neist terviseriskidest on üles loetletud ravimite  infolehtedel, osadega võib aga tutvuda vaid foorumites naiste tagasisidet lugedes.

Üks sagedasemaid muresid  on esmapilgul seotud  vaid välimusega – pille kahtlustatakse selles, et need teevad paksuks. Arstid on selle väite küll ammu kehtetuks kuulutanud, kuid nn. müüt püsib visalt. Ehk on see seotud tõsiasjaga, et reaalsuses võtavadki mõned naised pille kasutades kõvasti juurde, osalt seepärast, et kehas kuhjuv östrogeen mõjutab  kilpnäärme hormoonide biosaadavust ja aeglustab seega ainevahetust. Nii võibki välja kujuneda olukord, kus kliinilised testid kaebusi ei kinnita, samas kui kõik sümptomid viitavad kilpnäärme alatalitlusele.

antibeeb

Rohkem teab avalikkus vast riskidest, mis  on seotud suurenenud tromboosiohuga – lugeda on päris mitmetest õõnsaks võtvatest juhtumitest, kus pealnäha terved naised on juba lühikese pillide kasutamisperioodi järgselt lõpetanud   intensiivravipalatis või on tagajärjed lausa fataalsed.

Tegelikult  jätavad hormoonpreparaadid oma  jälje iga viimse kui organi tasakaaluseisundisse, kasvõi läbi keha toitainelise balansi mõjutamise. Nii näiteks vähenevad hormonaalseid vahendeid tarvitades kiirelt organismi C-, E- ja B-vitamiinide varud, samal ajal kui A-vitamiini tase on tavapärasest kõrgem. Päris märkimisväärsed muutused toimuvad ka mineraalide varudes. Pillide pikaajalisel tarbimisel täheldatakse  limaskestade tuntavat  õhenemist  ja tupes oleva happe-aluse tasakaalu nihet, mis jätab naise haavatavamaks võimalike infektsioonide tekkele.

Antibeebipillid ei ole muidugi ainus hormonaalne vahend,  populaarsed on ka hormoonspiraalid ja hormoonasendussavi.  Lisaks hormoonpreparaatides leiduvatele kehavõõrastele ühenditele kummitab meid lisaks ka keskkondlike  kemikaalide hormonaal-toksiline toime.   Olen palju kirjutanud  plastikutes ja kehatoodetes sisalduvatest ksenoöstrogeenidest, mis löövad uppi meie keha võimekuse end tasakaalustada.  On oluline teada, et enamus toksiine (pestitsiidid, herbitsiidid, dioksiinid, raskemetallid, petrokemikaalid jt.)  on  hormoone mimikeeriva mõjuga ja seeläbi endokriinseid korratusi tekitava toimega.

joogaa

Rahutuks tegevat infot on piisavalt, et  end teemaga kurssi viia. Ja nagu ikka, pakub  iga vilets olukord ka võimaluse keskenduda positiivsele. Tekib küsimus, kuidas häirivaid mõjutusi puhverdada ja oma keha aidata.

Nii teadusuuringud kui inimeste kogemuslik tagasiside näitavad, et organism tasakaalustab end ise, kui selleks sobiv keskkond luua. Reeglina saab seda kõige paremini teha just hästivalitud toidu ja läbimõeldud igapäevavalikutega. Sel moel saame leevendada premenstruaalse sündroomi vaevusi, korrigeerida kehakaalu ja  tujukõikumisi. Päris kindlasti ei tohiks passiivselt leppida olukorraga, kus naiseks olemine tekitab pidevat piina, olgu siis hormonaalsete migreenihoogude, ärevuse  või igakuiste valuaistingute näol. Keha loomuliku rütmi taastumine aitab  korrastada tsüklit, stimuleerida ovulatsiooni ning viia ka kauaoodatud raseduseni.

Kui hormonaalse tasakaalu taastamise teema sügavamalt huvi pakub, oled oodatud küsima lisainfot meilil info@toitumistarkus.ee. Samuti korraldame aeg ajalt  antud teemasid käsitlevaid loenguid.